UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вченим вдалося виростити фінікову пальму з насіння часів Римської імперії

Сліди сортів іудейської пальми були втрачені сотні років тому.

Вчені з Медичної організації Хадасса виростили юдейську фінікову пальму з насіння, вік яких складає дві тисячі років. Як повідомляє Naked science, сліди сортів цієї рослини були втрачені сотні років тому.

Юдейську фінікову пальму описували найвідоміші автори давнини. Про великіх плантаціяї цих дерев розповідали Феофраст, Геродот, Гален, Страбон, Пліній Старший і Йосип Флавій. В античних текстах оповідачів описуються різні способи, за допомогою яких доглядали за цими деревами.

Археологи виявили насіння, яке належали іудейській фініковій пальмі, при розкопках фортеці часів Ірода Великого. Час побудови цієї споруди і горизонти, у яких було знайдено насіння, дозволяли припустити, що це може бути насіння, описане класиками.

Виявлене насіння було приблизно на 30% більшим за сучасників, що робить вірогідним і великий розмір давніх плодів. Вибравши 34 найбільш перспективних, вчені спробували проростити насіння.

Одне насіння було залишено як контрольне, одне відбраковане через пошкодженість, а решту 32 насіння дослідники опрацювали для максимальних шансів вдихнути життя в рослини. Вченим вдалося проростити шість примірників. Схожа спроба 12-річної давності дала всього одну рослину. Шести успішним паросткам навіть присвоїли імена: Іона, Урієль, Боаз, Юдифь, Анна і Адам.

Зібравши фрагменти насіннєвих оболонок, які залишилися на коренях дерев, вчені змогли визначити вік насіння. Виявилося, що йому від 1800 до 2400 років. Потім автори роботи провели генетичний аналіз тканин самих рослин, звіривши з генетичною базою пальм. Виявилося, відбувався обмін генетичним матеріалом східних фінікових пальм з Близького Сходу і західних фінікових пальм з Північної Африки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Єврейського університету Єрусалиму відтворили пиво, яке пили в Стародавньому Єгипті. Залишки стародавнього напою були знайдені на глиняному посуді, вік якого оцінюється в п'ять тисяч років.