UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вченим вдалося побачити процес "поїдання" карликовою галактикою космічного газу

Поглинання карликовими галактиками газу призводить до утворення нових зірок.

Вченим вдалося спостерігати процес, під час якого карликові галактики, як павуки, ловлять космічний газ в невидиму мережу і "поїдають" його. На думку вчених, саме такий процес привів до появи зірок і росту галактик на початку розвитку Всесвіту. Інформацію про це розповсюдило видання New Scientist.

Ідея про те, що галактики ростуть вшир завдяки поглинанню газу, спійманого ними в павутину – гігантську мережу з намистинами холодного газу на них – існувала вже давно, але ніяк не могла бути підтверджена спостереженнями. Згідно до концепції, коли згустки газу потрапляють в гравітаційне поле галактики, вони спалахують, утворюючи зірки.

Спостерігати процес у реальному часі було важко. Це пов'язано з тим, що більшість галактик, які знаходяться в безпосередній близькості до нашої, наповнені гарячим газом. Газ підігріває довколишній матеріал, і тим самим не дає утворюватися новим зіркам. Крім того, скупчення холодного газу в атмосфері важко виявити, оскільки він не виділяє великої кількості світла.

Читайте також: Телескоп "Хаббл" зробив знімок галактики Мессьє 96

Вирішальним аргументом, який міг би підтвердити ідею, було б спостереження за краплею холодного газу, яка викликала процес зореутворення в маленькій галактиці. Це вдалося зробити команді на чолі з Хорхе Санчесом Алмейда.

NASA

Команда дослідників визначила, що регіони нового зореутворення в своєму складі мали лише десяту частину тієї кількості кисню, яка спостерігалося в інших частинах цієї галактики. На думку вчених, це свідчить про те, що нові зірки формуються з новоприбулого газу. До такого висновку вчені дійшли на підставі того, що старий газ втрачав би свої хімічні властивості протягом декількох мільйонів років.

На думку Алмейда, спостереження свідчить про те, що вчені "зловили галактику як раз в той момент, коли вона отримала свіжий газ".

Раніше повідомлялося про те, що вченим вдалося виявити групу галактик, що суперечить сучасним моделям.