Вчені виявили в мозку мишей особливу групу клітин, які управляють "програмою старіння", і сповільнили процес старіння ссавців, помістивши в цю область мозку стовбурові клітини. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature.
У ході дослідження вчені спостерігали за старінням мозку мишей і розвитком життя невеликих колоній стовбурових клітин нервової тканини. У результаті було встановлено, що ключова частина цієї "програми" може ховатися в гіпоталамусі, гормональному центрі мозку людини і всіх інших ссавців.
Як виявили вчені, число стовбурових клітин в їхьому мозку залишалося стабільним до тих пір, поки миші не починали старіти. Найсильніше ці процеси зачіпали гіпоталамус, чиї запаси стовбурових клітин починали зменшуватися приблизно на 10 місяців життя за кілька тижнів до "офіційного" настання старості, і зникали до другого року життя, коли гризуни починають масово вмирати.
Потім дослідники вирішили перевірити, що станеться, якщо частину цих клітин вбити або ж додати в гіпоталамус свіжу порцію "заготовок" нейронів та інших тканин мозку.
Ці досліди привели до приголомшливих результатів – миші зі знищеними клітинами гіпоталамуса старіли в кілька разів швидше, ніж їхні родичі з контрольної групи, а гризуни, у мозок яких біологи ввели нові стовбурові клітини, навпаки, старіли помітно повільніше і прожили на 19% довше, ніж нормальні миші.
Крім того, вчені виявили, що "заготовки" нейронів виробляли велику кількість молекул РНК, керуючих роботою різних генів, і виділяли їх в навколишнє середовище, звідки вони поглиналися іншими клітинами.
Виділивши ці молекули, вчені ввели їх в спинний мозок звичайних і швидко старіючих мишей і простежили за тим, чи вплине це на їхнє старіння. І та, і інша група гризунів прожила помітно більше, ніж їхні родичі, що переконало дослідників у тому, що процесом старіння "диригують" РНК.
Раніше повідомлялося про те, що вчені знайшли білок, введення якого допоможе зупинити старіння. Випробування на мишах підтвердили, що введення в організм "омолоджуючого" білка помітно покращує фізичний стан тварин. Також у літніх гризунів різко знижувалися шанси померти від серцевих захворювань. Дане відкриття дає людям надію на те, що вони зможуть жити довше.