UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вченим вдалося виростити органоїди мозку з парою зародкових очей

Очні келихи були здатні реагувати на світло.

Вчені з Клінічної лікарні Дюссельдорфа на чолі з Джей Гопалакрішнаном змогли виростити «в пробірці» органоїди мозку з парою зародками очей. Отримані очні келихи були здатні реагувати на світло, повідомляє Naked science.

У ході дослідження вчені виявили, що у деяких органоїдів виростає пара очних келихів - зародків очей. Це цілком природно, оскільки зоровий апарат у ембріонів формується з вирощування нервової системи. Разом з тим, до цього вчені не стикалися ні з чим подібним. Вони сподіваються, що надалі це дозволить їм процеси утворення очей і їхніх хвороби.

Раніше біологам вдавалося вирощувати очні келихи з плюрипотентних стовбурових клітин. Але Гопалакрішнан і його колеги вирішили піти непрямим шляхом, отримавши ці структури в складі цілісної, інтегрованої з органоїдом мозку системи - ближче до того, як все влаштовано в живому організмі. Для цього дослідники внесли зміни в метод вирощування органоїдів і не стимулювали розвиток нейронів з самого початку культивації. У розчин також додавали ретинол, який сприяє утворенню клітин зорового апарату.

Всього вчені виростили 314 органоїдів, очні келихи розвинулися у 73% з них. Формування зародків очей почалося на 30 день, а на 50 вони були чітко помітні. У такі ж терміни це відбувається і при природному розвитку ембріона.

Утворені структури містили зародковий кришталик і рогівку, а також клітини сітківки, завдяки чому вони могли реагувати на світло. Крім того, вони почали формувати зв'язки з клітинами самого органоїда мозку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Рівень метаболізму залишається стабільним у віці 20-60 років – вчені

Раніше вчені з США змогли виростити із стовбурових клітин маленькі серця людини. Отримані органоїди постійно скорочувалися і за будовою, розвитком і експресією генів були схожі на справжні серця людських ембріонів.