Група парфумерів поєдналася для того, щоб відтворити аромат, виготовлений парфумерами Месопотамії 3200 років тому. Як повідомляє Ancient origins, при виготовленні парфумів, виставлених у церкві святого Георгія в турецькому місті Діярбакир, стародавні парфумери використовували рослини, ендемічні для Месопотамії.
Духи отримали назву Нісаба – на честь богині зерна та листа. Нісаба – одна з перших шумерських богинь, які згадуються у писемних джерелах. Пізніше вона поступилася місцем іншому богу-писарю, але її ім'я продовжувало зустрічатися в письмових свідченнях.
У ході відтворення аромату парфумери зробили безліч древніх процесів, використовуваних для екстракції ароматів, які потім були адаптовані до лабораторних методів. Так само вони визначили рослини, які використовувалися при виготовленні парфумів.
«Разом із командою наших експертів ми досліджували культуру ароматів, у тому числі райони, де їх виробляли та використовували. Ми намагалися перенести давні традиції у наш час. Тепер вони будуть вироблятися і в Європі, і в інших країнах. Аромат, народжений на нашій землі, продовжуватиме наповнювати світ заслуженою гордістю», — заявила одна з провідних парфумерів та фахівців з ароматів, пов'язаних з проєктом, Біхтер Тюркан Ергюль.
Діярбакир був центром для багатьох цивілізацій, включаючи шумерську, ассирійську, вавилонську та хетську. Також тут розташовувався основний центр виробництва пахощів та життєво важлива зупинка для торговців парфумеріями на стародавніх шляхах торгівлі ароматами, які поєднували Індію та Аравію з Месопотамією, Сирією, Ізраїлем, Єгиптом, Грецією та Римом.
Стародавні месопотамські парфуми розливали у спеціальні скляні та керамічні ємності.
Нагадаємо, в 2019 році вчені з Гавайського університету в Маноа заявили про те, що їм вдалося відтворити парфуми, якими могла користуватися Клеопатра. Для цього дослідники вивчили осад, знайдений у стародавніх пляшечках.