UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вченим вдалося реконструювати геном першого ссавця

Істота мешкала Землі 180-200 мільйонів років тому вони.

Міжнародна група вчених змогла реконструювати геном першого ссавця, який жив на Землі. Для цього вони використовували геноми 32 видів тварин, які зараз живуть, і рухалися у зворотному напрямку, повідомляє Science alert.

Вчені не знають точно, як виглядало перше ссавець. Відомо, що воно мешкало на Землі 180-200 мільйонів років тому і було предком всіх відомих на даний момент ссавців: від синіх китів до качконосів.

Читайте також: Вчені знайшли відмінність у мозку людини та інших ссавців

У ході нового дослідження вчені, як вони вважають, змогли відтворити геном цієї істоти. Вони використали широкий спектр видів всіх трьох типів ссавців, включаючи нарвалів, кажанів, панголінів та людей - для плацентарних ссавців, тасманських дияволів та вомбатів для сумчастих та яйцекладних качконосів.

Для порівняння також використовували геноми курчат та китайських алігаторів як представників не ссавців.

Дослідники реконструювали повний набір хромосом у 16 вузлах, що сягає загального предка всіх ссавців. Вони дійшли висновку, що вид на самому початку філогенетичного дерева ссавців, ймовірно, мав 38 хромосом. Він також ділив дев'ять хромосом із загальним предком ссавців, птахів та рептилій.

Дослідники вивчили, як хромосоми розділялися, об'єднувалися, видалялися, повторювалися чи переміщалися з часом. Ділянки хромосом, які були порушені такими перебудовами найбільше, називаються «точками розриву» і є багатим джерелом генетичних варіацій, які відіграють роль у поділі видів у процесі еволюції.

Найвищий показник точки розриву спостерігався, коли теріани — сумчасті та плацентарні ссавці, які народжують живих дитинчат, — відокремлювалися від однопрохідних.

Вчені вважають, що найперший ссавець нагадував крихітну, схожу на щура, тварину, що відкладає яйця, яка називається Морганукодон. Вона мешкала на Землі 200 мільйонів років тому, а її скам'янілості були вперше виявлені у 1949 році у Великій Британії.

Цей рід пов'язаний із сучасними ссавцями, але не вважається спільним предком, що робить його сестринською групою лінії ссавців.