UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вченим вдалося передбачити появу плям на Сонці

Зробили вони це за допомогою аналізу звукових хвиль.

Група астрономів з США за допомогою мережі телескопів Global Oscillation Network Group (GONG), призначених для спостережень за Сонцем, змогла передбачити появу плям на нашій зірці. Вони припустили, що плями з'являться в районі Дня подяки (26 листопада - ред.) І мали рацію, повідомляє ScienceAlert.

Вперше плями на Сонці помітили кілька стародавніх астрономів, постійні спостереження за ними почалися з 1600 років. Підраховуючи кількість плям щороку, астрономи з'ясували, що Сонце проходить через 11-річний цикл активності. Існує також цикл Глейсберга, який триває 80-90 років. Ці особливості можна порівняти з торнадо на заході Америки або з циклами Ель-Ніньо та Ла-Нінья в Тихому океані.

Але, не дивлячись на те, що передбачити цикли появи сонячних плям відносно легко, передбачити появу одиночних дуже важко. Багато в чому це ускладнюється тим, що ми не можемо розміщувати датчики безпосередньо на Сонці.

Але астрономи з'ясували, що нашу зірку можна вивчати за допомогою звукових хвиль, і цей метод дозволяє їм передбачати появу окремих сонячних плям. Коливання поверхні Сонця викликані рухом звукових хвиль усередині зірки. На звукові хвилі впливають також деякі особливості Сонця, наприклад плями.

Приблизно тиждень тому команда GONG помітила, що на звукові хвилі вплинуло якесь утворення на зворотному боці Сонця. Вони не могли його бачити, але припустили, що це сонячна пляма.

Тому вчені припустили, що пляма на Сонці має з'явитися приблизно 26 листопада. І мали рацію.

Такі передбачення дуже важливі, оскільки великі сонячні плями зазвичай пов'язані з іншими проявами сонячної активності, наприклад спалахами. А сильні спалахи на Сонці можуть вивести з ладу супутники і навіть завдати шкоди лініям електропередач.

Надалі вчені сподіваються навчитися прогнозувати появу плям на Сонці навіть до того, як вони почнуть формуватися. Це дозволить нам отримати приблизно тиждень на те, щоб підготуватися до можливих сонячних спалахів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Телескоп TESS відкрив надземлю і субнептун біля близьких до Сонця зірок

Раніше вчені NASA оголосили про те, що Сонце увійшло в новий цикл своєї активності. Це вже 25 за рахунком цикл активності зірки з 1749 року, коли почалися спостереження за сонячними плямами.