UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вченим вдалося частково відновити органи свині через годину після її смерті

Техніка дослідників може підвищити кількість органів, які підходять для пересадки.

Вчені з Єльського університету в США змогли частково відновити життєздатність органів свині через годину після того, як тварина померла. Як повідомляє ВВС, це є проривом, який надалі може збільшити кількість органів, доступних людям для трансплантації, та дасть лікарям більше часу на порятунок життів.

Читайте також: Вчені розповіли, де вперше з'явився COVID-19

Дослідження вчених також змінюється уявлення про те, що відбувається між життям та смертю. Експерти зазначають, що відкриття є «дійсно видатним» та «неймовірно важливим».

Коли серце перестає битися, організму не вистачає кисню та інших поживних речовин, необхідних для виживання. Органи збільшуються у розмірах, кровоносні судини руйнуються, а клітини починають вмирати.

Вважалося, що ця загибель клітин відбувається раз і назавжди, але тепер ученим вдалося усунути деякі ушкодження в органах тварин, які були мертві протягом години.

«Ми можемо відновити деякі функції клітин у багатьох життєво важливих органах, які мали бути мертвими. Ці клітини функціонують через кілька годин після того, як не повинні», — сказав професор Ненад Сестан.

2019 року вченим вдалося провести щось подібне, але з мозком свині. Тепер технологію під назвою OrganEx адаптували для роботи з усім тілом.

Дослідники використовували синтетичну кров для перенесення кисню по тілу. Така кров не згортається, тому може переміщатися по кровоносних судинах свині, що руйнуються. Крім того, вчені ввели коктейль з 13 сполук для переривання хімічних процесів, які завершуються загибеллю клітин, а також пристрій для перекачування крові по всьому тілу, щоб імітувати серце, що б'ється.

В експериментах, результати яких були опубліковані в журналі Nature, було задіяно 100 свиней. Проведення таких дослідів було схвалено, виходячи з міркувань етики.

Дослідники занурили тварин у глибокий сон та зупинили їхні серця. Після того, як вони провели в такому стані більше години, їх підключили до системи OrganEx і шість годин давали коктейль, що відновлює. При цьому протягом усього експерименту тваринам продовжували давати анестезію.

Через шість годин вчені розкрили свиней і з'ясували, що такі органи, як серце, печінка та нирки, частково відновилися і змогли собі повернути деяку функціональність.

У серці відновилася електрична активність, серцевий м'яз міг скорочуватися, але органи не функціонували тому ж рівні, що за життя.

Раніше вчені з Інституту Вайцмана в Ізраїлі першими у світі змогли створити «синтетичні ембріони». При цьому дослідникам не знадобилися сперма, яйцеклітини та процес запліднення.