Австралійські палеонтологи заявили про те, що місцева мегафауна співіснувала з людьми протягом 20 тисяч років, що не поєднується з ідеєю її зникнення в результаті полювання. Дослідники вважають, що стародавні гіганти стали жертвами поступового висушення клімату, повідомляє N+1.
У сучасній Австралії майже немає великих диких тварин. Але десятки тисяч років тому континент Сахул, частиною якого були Австралія і Нова Зеландія, населяла мегафауна, яка включала великих сумчастих, нелітаючих птахів і гігантських рептилій.
Причини зникнення мегафауни Австралії на даний момент невідомі. Одні вчені вважають, що гігантські тварини вимерли через зміни клімату, а інші – що масове вимирання сталося з вини людей, предків австралійських аборигенів, які прибули на континент 65 тисяч років тому. Вважається, що вони винищили великих травоїдних заради м'яса, що призвело до вимирання хижаків. В останні роки більшість вчених схиляється до другої гіпотези.
Знахідки, які були зроблені вченими з Університету Квінсленда в родовищі Саут-Уокер-Крик, свідчать про те, що картина вимирання мегафауни була набагато складнішою. Проаналізувавши результати розкопок, автори ідентифікували 13 вимерлих видів, що підходять під критерії мегафауни. Ці тварини формували співтовариство, в якому роль великих травоїдних грали гігантські родичі кенгуру і вомбатів, а роль хижаків - сумчасті леви (Thylacoleo sp.), варани і сухопутні крокодили. З ними сусідили більш дрібні кенгуру і ему (Dromaius novaehollandiae), що дожили до наших днів.
Вчені оцінюють вік знахідок у 40-60 тисяч років. Якщо порівняти його з передбачуваною датою прибуття людей в Австралію, то виявиться, що мегафауна співіснувала з людьми протягом 20 тисяч років, що не вкладається у версію з швидким винищення мисливцями.
Вчені відзначають, що вимирання мегафауни збігається з погіршенням кліматичних умов на території майбутньої Австралії. Процес висушування континенту посилився близько 50 тисяч років тому і тривав до 35 тисяч років тому. Слідом за зниженням вологості змінювався і склад рослинних співтовариств: розлогі трав'янисті пасовища поступалися місцем сухим лісам. Крім того, збільшилася частота пожеж. Всі ці фактори, на думку дослідників, зробили середовище несприятливим для великих травоїдних і хижаків, що залежали від них, і призвели до їхнього зникнення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше австралійські вчені виявили в штатах Вікторія і Новий Південної Уельс останки дитинчат динозаврів, які жили тут близько 100 мільйонів років тому. В ті часи Австралія знаходилася набагато ближче до Південного полюса, тут було трохи холодніше, але все ж досить тепло для рептилій.