UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені звинуватили їжаків у появі золотистого стафілококу

На думку дослідників, саме на шкірі цих тварин виник штам бактерій.

Вчені з Інституту сироватки Statens (Данія), Кембриджського університету, Королівського ботанічного саду (Велика Британія), Університету ветеринарної медицини, Інституту гігієни, мікробіології та тропічної медицини (Австрія), Вільного університету Брюсселя (Бельгія) та ніших наукових інститутів заявили про те, що стійкість деяких бактерій до антибіотиків виникла не через їхнє використання. Ймовірно, вона розвинулася задовго до того, як людство дізналося про ці ліки, повідомляє Naked science.

Кілька років тому Всесвітня організація охорони здоров'я забила тривогу через стійкість інфекцій до антибіотиків, що посилюється. Причини цього там бачать у розповсюдженому використанні антибіотиків, через що бактерії отримали імунітет до них.

Читайте також: Виявлено бактерії, які блокують ліки проти діабету

У ході нового дослідження вчені з'ясували, що все могло бути не так. Автори нової роботи вирішили з'ясувати, як бактерії отримали набір генів mecC - той, що захищає їх від дії популярних антибіотиків. Тому вони вивчили невеликі відмінності в структурі цієї ділянки ДНК і дізналися, які з них характерні для різних штамів стафілокока.

Дослідники також вирішили виявити цю ділянку у геномах інших мікроорганізмів. Виявилося, що набір генів з'явився близько 200 років тому. Більше того, вперше він виник не у людей або худоби, а у диких тварин – їжаків, які мешкали в Європі.

На шкірі 60% цих тварин жили бактерії, які мали «антибіотикорезистентний» набір генів, та штами стафілококу, які сильно нагадують сучасних винуватців лікарняних інфекцій.

На думку дослідників, mecC виник у результаті боротьби між шкірними грибками їжаків, які хотіли позбутися бактерій за допомогою виділення антибіотиків, та стафілококом. Потім бактерії почали поширюватися серед худоби, а згодом перейшли до людей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені виявили на шкірі людини невідомі грибки, бактерії та віруси.