UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені зробили крок у розробці штучних яйцеклітин

Штучні яйцеклітини можуть допомогти у народженні рідних дітей не лише безплідним жінкам, а й парам чоловіків.

Вчені стали на крок ближче до створення яйцеклітин для ЕКЗ із клітин шкіри пацієнтів після адаптації процедури, за допомогою якої понад 20 років тому створили овечку Доллі – першого клонованого ссавця, пише The Guardian.

Дослідники взяли донорську яйцеклітину та видалили з неї ядро, після чого перенесли до неї ядро з клітини шкіри миші. Далі яйцеклітину культивували таким чином, що вона природно позбулася половини своїх хромосом. Цей аспект гарантує, що після запліднення сперматозоїдом яйцеклітина міститиме правильну кількість хромосом – по половині від кожного батька.

"Яйцеклітини можна отримати за допомогою нашого методу за дві-три години", – каже Олексій Михальченко, співробітник Орегонського університету здоров'я та науки (США).

Ця робота відкриває перспективи для літніх жінок на створення дітей з їхніми ДНК і долати поширені форми безпліддя, пов'язані з ушкодженням яйцеклітин внаслідок тяжких хвороб.

Читайте також: Китай трансформує економіку, виділяючи дедалі більше грошей на науку

Інноваційна процедура, на вдосконалення та апробацію якої може піти близько 10 років, також дозволить парам чоловіків створювати біологічно спільних дітей: чоловічі ДНК зможуть поєднувати в яйцеклітині для подальшого виношування сурогатною матір'ю.

Вчені по всьому світу розробляють механізми для створення яйцеклітин та сперматозоїдів у лабораторії. Минулого року японці створили яйцеклітини із клітин шкіри самців мишей, внаслідок чого на світ з'явилися дитинчата мишей із двома татами. Інші команди сподіваються створювати ембріони зі стовбурових клітин, які досить універсальні, щоб сформувати будь-яку тканину в організмі.

Хоча в багатьох країнах використання штучних сперматозоїдів та яйцеклітин для лікування безплідних пар заборонено, прогрес найближчих років може призвести до закликів дозволити ці процедури, якщо вони будуть визнані безпечними та ефективними.