UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені зняли зі змін клімату відповідальність за вимирання неандертальців

Зміни клімату виявилися неістотними.

Вчені з Болонського університету заявили про те, що одна з теорій вимирання неандертальців виявилася невірною. За їхніми словами, зміни клімату, на які покладають відповідальність у вимиранні, були не настільки значними, повідомляє «Популярная механика».

На даний момент у вчених немає єдиної думки про те, чому вимерли неандертальці. Серед можливих причин називають хвороби, витіснення більш сучасними видами і кліматичні зміни. Остання теорія є однією з найпопулярніших в науковому співтоваристві. Вважається, що швидкі та різкі зміни погоди під час останнього льодовикового періоду призвели до вимирання неандертальців.

У ході нового дослідження вчені зосередили свою увагу на крастовому плато Мурге в Апулії, де неандертальці і сапієнси жили протягом приблизно трьох тисяч років, з 45 до 42 тисяч років тому.

«Апулія є ключем до нашого розуміння антропологічних рухів. Ми знаємо, що і неандертальці, і Homo Sapiens жили там приблизно 45 тисяч років тому. У світі існує дуже мало інших областей, де обидва види співіснували у відносно невеликому просторі. Це робить плато Мурге ідеальним місцем для вивчення клімату і біокультурних основ переходу від неандертальців до «сапієнсів», - заявили автори дослідження.

Аналіз сталагмітів показав, що вони були сформовані в ході стабільного темпу капання в останній і попередні льодовикові періоди. Тобто, за досліджувані тисячоліття істотних змін не відбувалося.

Серед усіх проаналізованих сталагмітів один був особливо важливим. Дослідники взяли зразки 50-сантиметрового каменю і провели 27 високоточних датувань і 2700 аналізів стабільних ізотопів вуглецю та кисню. Згідно датування цей сталагміт сформувався між 106 000 та 27 000 років тому. Він являє собою найдовшу хронологію останнього льодовикового періоду в західному Середземномор'ї і в Європі. Більш того, він не показав ніяких слідів різких змін клімату, які могли б призвести до вимирання неандертальців.

Отримані результати показують, що різкі зміни клімату під час останнього льодовикового періоду мали на Середземномор'я інший вплив, ніж на континентальну Європу і Гренландію. Це виключає гіпотезу про те, що кліматичні зміни відповідальні за вимирання неандертальців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Читайте також: Вчені розповіли про появу запасів води і нафти на молодій Землі

Раніше вчені знайшли в печері Пахіянгала на Шрі-Ланці намистини, наконечники стріл і інструменти для шиття, вік яких оцінюється в 48 тисяч років. Ймовірно, це найдавніші свідчення полювання з луком за межами Африки і на території Євразії.