UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли в надрах Місяця залишки планети Тейї

Вважається, що Місяць з'явився в результаті зіткнення Землі і Тейї.

Вчені з Університету Нью-Мексико провели новий аналіз зразків місячного грунту і з'ясували, що під поверхнею супутника Землі можуть ховатися залишки древньої планети Тейї. Згідно до "ударної" теорії походження Місяця, він з'явився внаслідок зіткнення Землі і Тейї, повідомляє Naked science.

Близько 4,5 мільярдів років тому Земля зіткнулася з небесним тілом, розміри якого нагадували Марс. Частина уламків була викинута в космічний простір і сформувала Місяць. Гіпотетичне тіло назвали Тайя, але виявити сліди його існування поки не вдавалося.

Згідно з розрахунками, Місяць на 70-90% складається з матеріалу Тейї. На його існування міг вказувати інший вміст ізотопів кисню, який залежить від орбіти і розмірів небесного тіла. Аналіз місячного грунту показав, що він дійсно не схожий за складом на інші небесні тіла Сонячної системи, але з Землею практично повністю збігається.

Тепер же вчені провели новий, детальний аналіз зразків місячного грунту. Вони вивчили зразки, які були зібрані на різних ділянках поверхні Місяця: від темних базальтових "морів" до плаксиоглазів, які були підняті з глибин вулканічними процесами. Виявилося, що речовина на різних ділянках відрізняється за ізотопним складом. Чим глибше формувалася порода, тим більше важких ізотопів кисню вона містить і тим сильніше відрізняється від земних порід. Таке можливо у випадку, якщо зовнішні шари Місяця утворилися перемішаного розплаву Землі і планети, що вдарила її, однак під цією "корою" збереглася речовина стародавньої Тейї.

Певно, Тейя сформувалася на більш далекій від Сонця орбіті, а потім, вибита зі своєї траєкторії силами гравітації, зіткнулася з молодою Землею.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше американські вчені заявили про те, що молода Земля виглядала не так, як зараз. Ще 3,2 мільярда років тому всю поверхню нашої планети покривав шар океанічних вод.