Генетики з Єльського університету змогли визначити ряд генів, мутації в яких призводять до появи гліобластоми – вкрай агресивної форми раку мозку. Висновки дослідників опубліковані в журналі Nature Neuroscience.
Вчені досі не розуміють, як саме розвивається гліобластома. Причиною цього є те, що з її появою пов'язана величезна кількість генів і мутацій – близько 450 "помилок" приблизно у 220 генах. Кожна з них може або просто посилювати хворобу, або ж служити причиною розвитку пухлини.
Тепер же за допомогою методу CRISPR/Cas9 вченим вдалося визначити гени, мутації в яких призводять до появи агресивного раку мозку. Використовуючи подібну генну терапію, вчені відключали один або кілька генів в клітинах мозку мишей, і перевіряли через кілька місяців, чи з'являлися пухлини в їхній голові. Ці досліди допомогли біологам виділити п'ять генів – RB1, B2M, NF1, ZC3H13 і MLL3, пошкодження яких майже гарантовано призводило до розвитку раку, а також кілька інших мутацій, що породжували рак з дуже високою часткою ймовірності.
Всі пухлини, породжені комбінаціями цих генів, володіли унікальними рисами і поведінкою, вивчення яких, як сподіваються вчені, допоможе медикам зрозуміти, які саме препарати можуть пригнічувати або затормаживать їх розвиток, що дозволить або врятувати хворих, або максимально продовжити їх життя.
Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.