Американські вчені виявили поблизу Землі область, в якій електрони розганяються до швидкості світла. "Світловий двигун", який розташований за межами Землі, вчені назвали форшоком. Висновки дослідників опубліковані в журналі Physical Review Letters.
Відомо, що електрони можуть прискорюватися в зоні, яка знаходиться далі від Землі, ніж передбачалося раніше. Однак механізми розгону до цих пір залишалися невідомими. Астрофізики скористалися даними, отриманими п'ятьма супутниками THEMIS, які призначаються для спостережень за тим, як магнітосфера нашої планети захоплює і випускає частинки сонячного вітру, створюючи полярні сяйва.
Встановлено, що електрони в складі сонячного вітру на надзвукових швидкостях (близько 500 кілометрів на секунду) стикаються з земною магнітосферою, утворюючи головну ударну хвилю - область щільної плазми з високою температурою та інтенсивною турбулентністю. Частинки сповільнюються, в результаті чого багато з них відхиляються від своїх траєкторій, а деякі відбиваються назад, у бік Сонця, формуючи форшок.
Спостереження показали, що електрони, що знаходяться в форшоці, можуть отримувати енергію за рахунок електромагнітної активності в області. Вони починають рухатися зі швидкостями, близькими до швидкості світла, в будь-яких напрямках.
Вчені стверджують, що результати їхніх досліджень допоможуть розробити захист для космічних кораблів і астронавтів.
Раніше міжнародна група геологів з'ясувала, що тверде металеве ядро всередині Землі утворилося 1-1,5 млрд років тому. Також учені змогли визначити швидкість росту земного ядра: за рік його радіус збільшується приблизно на 1 мм.