UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли в повітрі, воді та льоду Антарктиди небезпечні волокнисті сполуки

Дослідники зазначають, що континент стає "поглиначем" пластикового забруднення.

Вчені з Оксфордського університету заявили про виявлення синтетичних волокон у льоду, воді, повітрі і навіть відкладеннях Антарктиди. Це свідчить про те, що континент стає "поглиначем" пластикового забруднення нашої планети, повідомляє Science Daily.

Дослідники виявили у всіх зразках волокнисті поліефіри, переважно з текстилю. Більшість знайдених волокон було виявлено в антарктичному повітрі, тобто ними можуть дихати місцеві тварини та птахи.

Читайте також: Вчені заявили про «цвітіння» мікроскопічного життя під антарктичною кригою

Моделюючий аналіз повітряних траєкторій показав, що області з великою кількістю волокон пов'язані з вітрами, що дмуть з півдня Південної Америки. Це свідчить про те, що Антарктична циркумполярна течія та пов'язаний з нею полярний фронт не діють, як вважалося раніше, як непроникний бар'єр, який запобіг би проникненню мікропластика в Антарктику.

«Океанські течії та вітри є переносниками пластикового забруднення, яке переміщається по всьому світу, навіть у найвіддаленіші куточки. Транскордонний характер забруднення мікропластиком є ще одним доказом невідкладності та важливості сильного міжнародного договору про забруднення пластиком», - заявила одна з авторів дослідження Нурія Ріко Сейхо.

Крім того, команда виявила, що концентрація пластику в морському льоду була набагато вищою, ніж в інших зразках. Це свідчить про те, що щорічно мікропластик сковується шарами морського льоду, що утворюються.

«Морський лід рухливий, може долати величезні відстані та досягати шельфових льодовиків антарктичного континенту, де він може залишатися у пастці на невизначений час разом із зібраними мікропластиковими забруднювачами. Ми вважаємо, що появу мікропластику в багаторічному морському льоду в поєднанні з його сезонними змінами також можна вважати тимчасовим поглиначем і одним із основних переносників мікропластику в антарктичному регіоні», - заявив інший автор дослідження Манус Каннінгем.

Дослідники також вивчили морські відкладення, зразки яких зібрали на глибині 323-530 метрів нижче поверхні моря під час експедиції до моря Уеддела. Аналіз показав, що мікропластик тоне в антарктичних водах.

Вчені відзначають, що мікропластик розноситься на великі відстані вітром, льодом та морськими течіями, що наголошує на важливості скорочення пластикового забруднення в усьому світі.

Раніше американські вчені підрахували, що сині кити з'їдають до 10 мільйонів частинок мікропластику на день. Ці дані означають, що забруднення довкілля становлять більше загрози для цих тварин, ніж вважалося до цього.