UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли в Норвегії найдавніший рунічний камінь з загадковим словом

Вік каменю оцінюється у 2000 років.

Норвезькі археологи вважають, що змогли виявити найдавніший рунічний камінь, вік якого оцінюється в 2000 років. Тобто він на кілька століть старший за попереднього рекордсмена, повідомляє Science alert.

Квадратний камінь з коричневого пісковику розмірами 30 на 30 сантиметрів було виявлено під час розкопок стародавнього могильника в Тіріфьорді на північний захід від Осло перед початком будівництва залізничної лінії наприкінці 2021 року.

Читайте також: Археологи знайшли в Єгипті прикраси віком 3500 років

Вчені провели вуглецевий аналіз кісток та дерева, виявлених поряд з каменем, і з'ясували, що руни на ньому були накреслені між першим та 250 роком нашої ери. Рунічні камені зазвичай встановлювали на могилах, особливо в епоху вікінгів, на них наносили руни - найдавнішу форму письма, відому в Скандинавії.

Дослідники називають виявлення каменю, що є ровесником Ісуса Христа, «мрією рунологів».

«Ми думали, що перші камені в Норвегії та Швеції з'явилися в 300 або 400 роках, але виявилося, що деякі рунічні камені можуть бути навіть старшими, ніж ми вважали раніше. Це унікальне відкриття», - заявила рунолог Крістель Зільмер.

Походження ж рунічного каменя залишається загадкою для вчених. Вони змогли перевести на латиницю напис на руні Tyrifjorden, який утворив загадкове idiberug. Можливо, це є відсиланням до людини, яка була похована поряд з каменем.

Раніше археологи знайшли у Швеції два мечі вікінгів, які розташовувалися всередині кам'яної поховальної камери. Зброя залишалася незайманою протягом 1200 років і може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи.