Вчені виявили на півдні Іспанії сліди неандертальців, вік яких становить 100 тисяч років. Серед них знайдені чіткі відбитки ніг дітей, повідомляє Live science.
На думку дослідників, група з 36 неандертальців пройшла по пляжу, а діти, які входили в неї, бігали і грали на піску. «Ми виявили кілька ділянок, в яких маленькі сліди були згруповані в хаотичному порядку», - заявив провідний автор дослідження Едуардо Майораль. Вчені вважають, що ці сліди вказують на пересування дуже молодих особин, які грали або просто тинялися без діла берегом.
Сліди виявили в червні 2020 року два біолога, які вивчали берег після періоду інтенсивних штормів. Вони знайшли сліди тварин, ймовірно оленів або кабанів, які пройшли тут тисячі років тому. Але лише через деякий час вчені змогли з'ясувати, що деякі сліди насправді були залишені неандертальцями.
Всього Майораль і його колеги знайшли 87 слідів неандертальців, які, як вони вважають, залишили 36 особин. Вік слідів вчені оцінюють приблизно в 106 тисяч років. Виявлені знаряддя праці в цьому регіоні свідчать про те, що в той час його населяли неандертальці, а люди сучасного типу з'явилися тут близько 80 тисяч років тому.
На думку дослідників, їхня знахідка може бути найдавнішими слідами неандертальців, коли-небудь виявленими в Європі. Аналіз розміру слідів показав, що їх залишила група з 36 неандертальців, які, швидше за все, були родичами. Це були 11 дітей і 25 дорослих: п'ять жінок, 14 чоловіків і шість особин, стать яких встановити не вдалося.
Зріст більшості дорослих становив від 1,3 до 1,5 метрів, але одні відбитки ніг належали особині зростом 1,8 метра. Цей зріст набагато вище за передбачуваний зріст неандертальців, тому вчені вважають, що сліди належать особині звичайного росту з важкою ношею на плечах.
Найбільший інтерес представляють два сліди довжиною близько 14 сантиметрів, які, ймовірно, залишила дитина шести років. Їх виявили в групі хаотичних відбитків, які залишили діти, граючи в піску на березі.
Аналіз відбитків показав, що більшість слідів залишені на лінії кромки води, але неандертальці повністю в воду не заходили. Така поведінка може бути частиною мисливської стратегії, коли неандертальці вистежували водоплавних птахів або дрібних м'ясоїдних тварин. Ймовірно також, що сліди залишили неандертальці, які рибалили або шукали молюсків.
Недалеко також були виявлені кам'яні знаряддя праці, які використовували неандертальці, але прямих свідчень їхньої присутності, таких як зуби або кістки, вчені не знайшли.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Німеччини та Італії прийшли до висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти більш складні знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, зроблені в одній з печер Нижньої Баварії.