UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли останки мініатюрного предка динозаврів і птерозаврів

Стародавні предки цих ящерів були крихітними мисливцями на комах.

Група палеонтологів виявила істоту, яка може бути спільним предком динозаврів і птерозаврів. Незважаючи на те, що ці ящери відрізнялися доволі значними розмірами, їхні загальні предки були доволі мініатюрними, повідомляє Naked science.

Скам'янілість знайшли вчені з Американського музею природної історії на південному заході Мадагаскару ще в 1998 році. Вона зберегла сліди невеликого ящера, висота якого не перевищувала 10 сантиметрів. Дослідники назвали знахідку Kongonaphon kely, що перекладається як «маленький великий вбивця».

«Знадобилося кілька днів для того, щоб ми могли зайнятися цими останками, але ледве приступивши до них, ми зрозуміли, що маємо справу з чимось абсолютно унікальним», - заявив провідний автор дослідження Джон Флінн.

K. kely датований віком 237 мільйонів років. Він виявився не першим настільки мініатюрним представником ранніх орнітодір, але якщо до сих пір вчені вважали, що мають справу з винятками, то тепер стало ясно: невеликі розміри були, скоріше, характерні для цих тварин. Вчені припускають, що предки динозаврів і птерозаврів, відчуваючи сильний конкурентний тиск мініатюризовалися і адаптувалися до харчування комахами, на що вказує і будова зубів K. kely.

У висоту динозавр досягав 10 сантиметрів
Naked Science

Скам'янілість зберегла сліди зовнішнього покриву, який передував появі филаментов і пір'я динозаврів і птерозаврів. Ймовірно, він використовувався стародавніми ящерами для терморегуляції. Підтримку температури в такому мініатюрному тілі важче здійснювати, ніж у великому, а тріасовий період, коли жив ящір, відрізнявся кліматичними коливаннями.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше китайські палеонтологи виявили в шматочку бурштину, знайденого на півночі М'янми, найменшого з відомих динозаврів. Він отримав назву Oculudentavis khaungraae за великі очниці і помітні зуби і зовні нагадував колібрі.