Вчені виявили у штаті Айдахо у США кам'яні наконечники списів віком 16 тисяч років. Як повідомляє Science, це може бути найдавніша зброя, виготовлена в Америці.
Наконечники були закопані у неглибокі ямки місцевими мисливцями-збирачами. Вони є прикладом так званої технології стрижневих наконечників, яка дозволяла людям на той час виготовляти наконечники списів з широкого спектру доступних матеріалів.
Вчені відзначають схожість наконечників із зразками, знайденими в Японії. Тому дослідники припускають, що технологія їх виготовлення якимось чином могла бути доставлена до Америки з Азії. Водночас це припущення ще належить підтвердити.
На думку вчених, ця технологія могла бути доставлена з Сибіру. Стародавні люди могли припливти в Америку вздовж вкритих льодом берегів Берінгової протоки та вздовж узбережжя Тихого океану.
Але інші дослідники вважають, що передача досвіду між настільки віддаленими групами є малоймовірною. Вони вважають, що подібні методики виготовлення кам'яних знарядь могли виникнути у кількох регіонах незалежно один від одного.
Землі в Америці історично були населені корінними племенами не-персе, сучасні представники цього народу вважають, що наконечники виготовили їхні предки.
Розкопки проводилися неподалік місця, де у 1960-х роках було знайдено кістки тварин віком 16 тисяч років. Провівши дослідження за 25 метрів вниз за течією річки, вчені знайшли ямки з кістками тварин та 13 кам'яних наконечників.
Потім вчені провели радіовуглецеве датування цих кісток, яке показало, що їхній вік становить 15600-16000 років, що узгоджується з даними попереднього дослідження.
Раніше вчені виявили на півночі Франції поховання жінки з чотирма наконечниками стріл. Воно може розповісти про те, яку роль грали жінки у суспільствах неоліту.