UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені знайшли яйце з ембріоном віком 90 мільйонів років

Воно належало черепасі розміром з людину.

Вчені виявили в Китаї яйце гігантської черепахи зі збереженими в ньому кістками дитинчати. Як повідомляє Live science, черепаха відклала кладку яєць розміром з тенісний м'яч 90 мільйонів років тому, але одне з них так і не тріснуло.

Відзначається, що у яйця була надзвичайно товста шкаралупа. У 2018 році його знайшов фермер і пожертвував університету. Тепер же, провівши аналіз яйця, вчені змогли визначити вид черепахи-ровесниці динозаврів за зародком її дитинчати.

За словами вчених, аналіз також допоміг зрозуміти, чому сухопутні черепахи Yuchelys nanyangensis вимерли 66 мільйонів років тому, коли на Землю впав астероїд, який вбив динозаврів.

Товста яєчна шкаралупа пропускала воду, тому, на думку вчених, черепахи відкладали яйця глибоко під землю, щоб запобігти їхньому пересиханню в посушливому кліматі тих часів. Вчені вважають, що черепахи не змогли пристосуватися до кліматичних і екологічних умов, які встановилися на планеті після падіння астероїда. Тоді клімат став прохолоднішим.

Розміри яйця складають 5,4 на 5,9 сантиметра, воно лише трохи менше, ніж тенісний м'яч, і набагато більше, ніж розміри яєць існуючих сухопутних черепах.

Вчених вразила товщина шкаралупи, яка становить 1,8 міліметра. Це в чотири рази більше, ніж у шкаралупи галапагоських черепах і в шість разів більше, ніж у курячих яєць. Вчені вважають, що яйце відклала черепаха з довжиною панцира близько 1,6 метра. Оскільки ця довжині не включає в себе голову і шию, легко припустити, що стародавня рептилія була розмірами з людину.

Вчені відтворили 3D-зображення яйця і ембріона в ньому і порівняли їх зі зразками сучасних черепах. Це порівняння показало, що ембріон розвинувся приблизно на 85%. Частина шкаралупи тріснула, ймовірно, що дитинча намагалося вибратися з яйця, але не змогло.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Палеонтологи знайшли сліди мозку тварини віком 310 мільйонів років

Раніше вчені знайшли на території Росії останки печерного левеняти віком 28 тисяч років. У нього залишилися шерсть, зуби, шкіра, м'які тканини, внутрішні органи і навіть вуса.