UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені заявили про третій можливий випадок зцілення від ВІЛ

Чоловікові пересадили кістковий мозок від донора з рідкісною мутацією, як і "берлінському" і "лондонському" пацієнтам.

Німецькі медики заявили про третій випадок можливого зцілення від ВІЛ за допомогою пересадки кісткового мозку від донора з рідкісною мутацією, повідомляє New Scientist. Наголошується, що про "дюссельдорфського пацієнта" лікарі розповіли на Щорічній конференції з питань ретровірусів і оппортунічних інфекцій.

До недавнього часу єдиною відомою людиною, якій вдалося вилікуватися від ВІЛ, був Тімоті Браун, відомий як "берлінський пацієнт". Він захворів на рак крові, для боротьби з яким йому пересадили кістковий мозок донора з мутацією в гені CCR5, яка робила його стійким до вірусу. Після пересадки Браун перестав приймати антиретровірусні препарати і з тих пір вважається таким, що вилікувався від ВІЛ.

На початку цього тижня лікарі з Британії заявили про "лондонського пацієнта", який також переніс пересадку кісткового мозку від донора з аналогічною мутацією. Через 18 місяців після того, як він перестав приймати антиретровірусні препарати, лікарі не можуть виявити у нього ознак ВІЛ.

Тепер же вчені з Утрехтського університету заявили про те, що чоловік, "дюссельдорфський пацієнт", якому провели трансплантацію кісткового мозку від донора з мутацією, три місяці тому припинив приймати антиретровірусні препарати, і до цих пір у нього не знаходять життєздатних віріонів. Відзначається, що в його тілі все ще знаходяться старі фрагменти генів вірусу, які не можуть розмножитися.

Лікарі також стверджують, що спостерігають ще за кількома пацієнтами з ВІЛ, яким провели пересадку кісткового мозку від донора з мутацією.

Наголошується, що пересадка кісткового мозку не може бути застосована для ВІЛ-позитивних пацієнтів, у яких немає раку. Ця процедура несе значні ризики і використовується лише як крайня міра. Разом з тим, те, що методика допомагає побороти ВІЛ, дозволяє шукати інші підходи, наприклад, редагувати геном самого пацієнта, вносячи мутації в ген CCR5.

Раніше повідомлялося про те, що вчені успішно випробували щеплення від ВІЛ. Вчені навчили імунну систему гризунів розпізнавати частки ВІЛ за допомогою "коктейля" з особливих білків, схожих за структурою на частини оболонки вірусу.