UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені зареєстрували тисячі загадкових поштовхів в льодах Антарктиди

Ночами в деяких антарктичних регіонах спостерігаються короткі, але інтенсивні струси льоду.

Вчені, які вивчають крижаний шельф Макмердо, помітили незвичайне явище: ночами в деяких частинах Антарктиди спостерігаються сотні і тисячі інтенсивних "криготрясінь". Як повідомляє "Популярная механика", зареєструвати поштовхи дослідникам вдалося за допомогою сейсмометрів, встановлених по всьому шельфу.

Вчені спостерігали за тим, яким чином тала вода і танення льоду в цілому впливає на антарктичний регіон. Саме поступове танення льоду виявилося причиною нічних "землетрусів". За літній сезон дослідники встановили два сейсмометра на відстані 20 кілометрів один від одного. Вони назвали їх "сухою" і "мокрою" станціями. На мокрій станції лід швидко перетворювався на калюжі, в той час як суха ділянка була менш схильною до танення навіть під яскравим сонячним світлом.

Щоночі на "мокрій" станції дослідники реєстрували сотні і навіть тисячі коротких, ледь помітних крижаних поштовхів, які виникають в результаті руху підталого льоду. На "сухій" ж станції подібні події траплялися набагато рідше. На думку дослідників, вони були спровоковані діяльністю людини, наприклад, транспортом, що проїхав.

Гляциологи пояснюють це тим, що оскільки вночі температура падає, лід на поверхні стискається, а вода, навпаки, розширюється. В результаті крижане покриття деформується, поки нарешті не кришиться з тріском. За допомогою аналізу подібних поштовхів дослідники зможуть визначити, в якому саме регіоні лід тане швидше за все.

Раніше українські вчені заявили про те, що антарктична озонова діра збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря з теплих широт. Її зникнення може призвести до того, що потепління в Антарктиді буде йти ще більш швидкими темпами.