Вчені заявили про те, що за допомогою низького "голосу" активних вулканів можна передбачити їх виверження за кілька годин або навіть днів. Висновки дослідників опубліковані в журналі Geophysical Research Letters.
У ході дослідження вчені проаналізували інфразвук, який реєструють моніторингові станції на схилах вулкана Вільярріка в Чилі, одного з найактивніших сучасних вулканів. Характерний низький, невиразний для людського вуха, гул вулкан видає, коли рівень магми в підземному озері різко змінюється. В ході аналізу з'ясувалося, що у показах реєстраторів ультразвуку можна виділити патерни, характерні для стану вулкана, що передує виверженню.
Поєднавши дані про інфразвук, газоаналізаторів і свідчення сейсмічних детекторів, можна передбачати виверження заздалегідь; тимчасове вікно між виникненням характерних патернів і моментів, коли лава піднімається до верхньої кромки кратера, достатньо велике для того, щоб встигнути попередити і почати евакуювати жителів довколишніх населених пунктів.
"Вулкан створює акустичні коливання, коли бульбашки газу, що сформувалися на глибині, досягають межі з повітрям. Геометрія кратера впливає на характер акустичних коливань так само, як форма духового інструменту впливає на тембр, висоту і гучність його звучання", – заявив один з авторів дослідження Лейтон Уотсон.
Раніше вчені заявили про те, що вулкан в Єллоустоні може прокинутися вже в найближчі кілька десятків, а не сотень років, як передбачалося раніше.