Російські вчені синтезували наночастинки, які містять цинк, марганець і залізо. Потенційно їх можна використовувати для лікування онкологічних захворювань: наночастинки можуть використовуватися для розігріву пухлини, впливаючи на неї, але не завдаючи шкоди здоровим тканинам, повідомляє Naked science.
Один із перспективних методів лікування раку передбачає введення в пухлину гелю, який містить магнітні наночастинки, і подальший вплив на нього магнітного поля. В результаті частинки нагріваються і сприяють деградації пухлини. Разом з тим, більшість речовин, які використовуються для цієї мети, токсичні. Крім того, частинки продовжують розігріватися до високих температур, вражаючи і здорові тканини.
Вирішити ці проблеми можуть особливі наночастинки, здатні змінювати свої магнітні властивості залежно від температури. У фізиці існує таке поняття як температура Кюрі – температура, при якій спостерігається різкий спад намагніченості.
"При досягненні температури Кюрі феромагнетик переходить у парамагнітний стан (стан з невпорядкованими магнітними моментами), відповідно частинки перестають бути чутливі до магнітного поля і подальше їх нагрівання припиняється. Коли ж температура стає нижче температури Кюрі, то частинки відновлюють нагрівання. Фактично ми спостерігаємо самоконтроль температури у вузькому діапазоні. Якщо підібрати склад, який відчуває такий перехід потрібної нам температурі, то він міг би бути ефективним для магніто-рідинної гіпертермії", - заявив один зі співавторів дослідження Василь Баланов.
Вчені обрали ферити – сполуки заліза (III) Fe2O3 з оксидами інших металів.
"Ми взяли частинки з загальною формулою Zn(x)Mn(1-x)Fe2O4, де цинк і марганець підбираються в певній пропорції. Вони не мають токсичного впливу на організм, і при правильному співвідношенні марганцю і цинку ми змогли досягти температури Кюрі в діапазоні 40-60 градусів Цельсія. Ця температура дозволяє отримати нагрівання в терапевтично значимому діапазоні температур +42-45С, коли пухлина вже починає деградувати, але при цьому нетривалий тепловий контакт відносно нешкідливий для здорових тканин", - додав Баланов.
Зараз вчені вже синтезували наночастинки і дослідили їхні магнітні характеристики. Експерименти підтвердили, що матеріал не розігрівається під дією поля вище 45 градусів. На черзі – досліди з живими клітинами і, в разі успіху, з тваринами.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше повідомлялося про те, що вчені запропонували лікувати рак за допомогою осиного отрути. Вчені виявили молекулу, яка має протиракові властивості, у складі отрути особливого підвиду ос, Polybia paulista, батьківщиною яких є Бразилія. МР1 атакує ракові клітини, не ушкоджуючи при цьому здорові, а зосереджуючи увагу на аномальному поширенні ліпідів у ракових клітинах.