UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені зафіксували зростання вмісту фреону в атмосфері

Виробництво фреону заборонено протягом 30 років.

Вчені з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень заявили про те, що вміст фреону, яке регулюється Монреальським протоколом, в атмосфері Землі почав зростати. Подібні леткі сполуки здатні накопичуватися у верхніх шарах атмосфери, де розкладаються під дією ультрафіолету, виділяючи атомний хлор, і руйнують озоновий шар, повідомляє Naked science.

Пік вмісту фреону в атмосфері був зафіксований у 1993 році, а з тих пір він знизився на 15%. Разом з тим, в останні роки концентрація фреону в атмосфері знову почала зростати. За даними кліматологів, в період 2014-2016 років викиди фреону зросли на чверть, повернувшись до рівня 20-річної давності, і падіння його вмісту в повітрі різко сповільнилося.

Джерело нових викидів залишається неясним. Спочатку вчені пов'язали їх з витоками старих, закритих виробництв і ємностей, в яких містився фреон. Однак картина з цим не погоджується: на думку дослідників, десь знову запрацювало неафішоване виробництво. Вчені оцінюють обсяги фреону, що надходить в атмосферу, в 6,5 – 13 тонн щорічно.

Отримані дані вказують, що вміст фреону вище в північній півкулі, і вчені підозрюють, що таємниче виробництво може бути розгорнуто десь в країнах Південно-Східної Азії, Монголії, Китаї або на Корейському півострові.

Раніше повідомлялося про те, що в печерах Іспанії та Гібралтару вчені виявили найдавніше забруднення навколишнього середовища, викликане діяльністю людини. У печерах були виявлені виходи на поверхню важких металів: міді, свинцю, цинку і нікелю, датовані початком кам'яної доби. Причиною викидів стали багаття, які розпалювали доісторичні людьми в печерах, гар і попіл від них.