UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені зафіксували у космосі рекордний вибух

Вибух стався на відстані 2,4 мільярди світлових років від Землі.

Декілька обсерваторій по всьому світу зафіксували потужний спалах випромінювання, який вчені описують як «рекордний». Подія зафіксована 9 жовтня, вона була настільки яскравою, що спочатку вчені припустили, що вона сталася близько до Землі, повідомляє Science alert.

Вибух позначили як Swift J1913.1+1946, дослідники вважали, що це був спалах рентгенівського випромінювання, випущена недалеким джерелом. Подальший аналіз показав, що це був один з найсильніших гамма-сплесків, відомих на даний момент. Подію перейменували та назвали GRB221009A.

Читайте також: Телескоп «Джеймс Вебб» знайшов найдальшу відому галактику

Незважаючи на те, що вибух стався набагато далі, ніж передбачалося, він все одно був найближчим з відомих на даний момент, перебуваючи на відстані 2,4 мільярда світлових років. Крім того, цей гамма-сплеск виявився найенергійнішим з коли-небудь виявлених, його потужність досягає 18 тераелектронвольт.

Гамма-випромінювання – це найактивніша форма світла у Всесвіті. Вона виникає внаслідок радіоактивного розпаду атомних ядер. Гамма-сплеск - це грандіозна подія, під час якої викидається стільки енергії, скільки Сонце могло б зробити за 10 мільярдів років. Такі сплески відзначають кінець життя зірки або можуть бути наслідком зіткнення двох нейтронних зірок.

Коли у зірки, набагато більшої, ніж Сонце, закінчується матеріал, необхідний для синтезу водню, зовнішній тиск падає і зірка колапсує під впливом гравітації. В результаті відбувається колосальний вибух (наднової), який викидає в космос зовнішній матеріал. Ядро колапсує в нейтронну зірку або чорну діру.

Різні види гамма-сплесків позначають різні види вибухів. Але що саме викликало GRB221009A, поки незрозуміло.

Достеменно відомо, що вибух стався в галактиці, багатій на пил, і що він був дуже потужним. Надалі вчені мають намір провести більше спостережень за цим регіоном космосу, щоб визначити причини вибуху.

Раніше міжнародна група вчених за допомогою даних обсерваторії Gaia змогла виявити найближчу до Землі чорну діру. Зробили вони це завдяки спостереженням за зіркою із дивними орбітальними характеристиками.