UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені за допомогою японських середньовічних хронік дізналися про давні мега-спалахи на Сонці

У XI-XII століттях на Сонці сталися потужні спалахи.

Вчені за допомогою згадок про незвичайні яскраві північні сяйва в середньовічних японських і китайських хроніках дізналися про серію найпотужніших спалахів, які відбулися на Сонці в XI-XII століттях. Висновки дослідників опубліковані в журналі Space Weather.

Вважається, що найбільш потужний спалах на Сонці стався у 1859 році під час так званої "події Каррінгтона". Під час цього найпотужнішого спалаху виділилося приблизно 10 йоттоджоулей (10 в 25 ступені) енергії, що в 20 разів більше енергії, що виділилася під час падіння метеорита, який знищив динозаврів і морських рептилій. За прогнозами NASA, ймовірність повторення подібної події на сьогодні становить 12%.

Вивчаючи дві середньовічні хроніки (японську Мейгецуки і китайську Сун-ши), дослідники натрапили на згадку про незвичайну "червону пару", складні фігури і сяйво в небесах, які з'явилися 21-23 лютого 1204 року. Цьому сяйву, якщо вірити Сун-ши, передувала поява особливо великої плями на Сонці. Схоже "полярне сяйво" в середніх широтах, як відзначають вчені, бачили очевидці події Каррінгтона.

Вчені повністю вивчили тексти цих хроніки і і знайшли в них дві сотні аналогічних випадків, близько десяти з яких підозрілим чином повторювалися через 27 днів (один оборот Сонця навколо своєї осі). Всі ці спалахи відбулися під час передбачуваного максимуму сонячної активності в ХІ-ХІІ століттях. Потім дослідники порівняли вміст кілець дерев, які виникли у часи цих спалахів, з сусідніми шарами деревини, і виявили, що активність Сонця в ті роки справді була вкрай високою.

Багато з цих спалахів, як розповідають науковці, були породжені одними і тими ж плямами на Сонці, оскільки вони повторювалися з тією ж частотою, з якою Сонце робить один оборот навколо своєї осі. Інші спалахи, які тривали по п'ять днів або більше, були породжені, по всій видимості, кількома майже одночасними корональними викидами на Сонці.

Раніше NASA представило вражаюче тридцятихвилинне відео, на якому зображено Сонце в форматі Ultra HD. Відео показує активність на Сонці, недоступну для спостереження без спеціального обладнання.