UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені вперше виявили останки денисівської людини за межами Денисової печери

Останки стародавнього виду людей знайдені на Тибетському плато.

Міжнародній групі вчених вперше вдалося виявити останки денисівської людини за межами Денисової печери на Алтаї. Як повідомляє N+1, дослідники знайшли щелепу з двома зубами в печері Байшия на Тибетському плато.

Денисівські люди мешкали на території Азії, імовірно, 50 тисяч років тому. До цього часу дослідникам вдавалося виявити їхні останки тільки в одному місці – Денисовій печері на Алтаї. До нового виду стародавніх людей денисівців віднести на основі аналізу геному, а не морфологічних ознак. На думку дослідників, денисівські люди з різних популяцій схрещувалися з людьми сучасного типу з Азії, Австралії і Меланезії, а з представниками деяких популяцій навіть неодноразово. Жителі Тибету успадкували від денисівців стійкість до гіпоксії, а інуїти - здатність краще переносити холод.

Тепер дослідникам вдалося підтвердити присутність денисівців на Тибетському плато. Половину верхньої щелепи з двома зубами знайшли в 1980 році в печері Байшия в містечку Сяху в провінції Ганьсу. Печера знаходиться на висоті 3,2 тисячі метрів. За допомогою ураново-торієвого датування вчені з'ясували, що денисівська людина жила тут 160 тисяч років тому. Крім того, дослідникам також вдалося підтвердити близьку спорідненість алтайських і тибетських денисівців.

Подібність між останками з Денисової печери і з Тибетського плато підтвердив морфологічний аналіз зубів. Більш того, останки інших стародавніх людей (щелепу гоминіна Пенху 1, знайдену на Тайвані, і останки гомінідів з Сюйцзяяо) теж можуть виявитися денисівськими людьми. Можливо, протеомний і геномний аналіз останків допоможе це довести.

Вчені також наголошують, що останки з Тибетського плато стали не тільки першими останками денисівця за межами Денисової печери, але і найдавнішим доказом присутності людини в Тибеті.

Раніше вчені встановили, що гени неандертальців викликають депресії, нікотинову залежність і захворювання шкіри у сучасних людей.