Японські вчені з Університету Осаки вперше змогли виростити ключові елементи ока, включаючи сітківку і кришталик, з індукованих стовбурових клітин (iPS-клітин), пише британський журнал Nature.
Дослідники під керівництвом професора Кодзі Нісіди також змогли пересадити епітеліальні клітини на рогівку ока кролика, що потенційно відкриває перспективи розвитку лікування очних захворювань у людини. За словами експертів, клітини, які вирощені з клітин самого пацієнта з використанням даного методу, в перспективі зможуть пересаджувати без загрози відторгнення тканин.
Однак нову технологію ще чекають тривалі експерименти, перш ніж вона може бути апробована на людині. І навіть у разі її успішного застосування, вартість такого лікування може становити десятки або сотні тисяч доларів.
Раніше вченим вже вдавалося виростити окремі елементи людського ока, але ці успіхи були досягнуті під час різних тривалих експериментів. Зараз же японським дослідникам вдалося за один раз виростити ключові складові очі.
У грудні вчені з японського інституту Рікен виростили тканина сітківки ока із стовбурових клітин і пересадили її на сітківку і макак резусів з ослабленим з народження зором. Тести, які були проведені через три тижні після операції, показали, що зір значно покращився як мінімум у двох мавп.