Вчені з Даремського університету за допомогою телескопа TESS вперше змогли поспостерігати за тим, як «вмикається і вимикається» білий карлик. Об'єкт, за яким спостерігали дослідники, харчується за рахунок зірки-компаньйона, повідомляє Phys.org.
Білі карлики - це те, на що перетворюється більшість зірок у кінці свого життя. Розмірами вони нагадують Землю, а ось їхню масу можна порівняти з сонячною.
У ході нового дослідження вчені спостерігали за тим, як білий карлик втрачає свою яскравість протягом 30 хвилин. До цього таке спостерігалося тільки при акреції білих карликів протягом періоду від кількох днів до кількох місяців. На яскравість білого карлика впливає кількість речовини, якою він харчується, тому вчені говорять, що щось заважає надходженню матерії на нього.
Бінарна система, яку спостерігали вчені, називається TW Pictoris, вона знаходиться на відстані 1400 світлових років від Землі. У неї входить білий карлик, який харчується за рахунок акреційного диска, що наповнюється воднем і гелієм, що виходять від сусідньої зірки. Коли білий карлик «їсть», він стає яскравішим.
За допомогою телескопа TESS вчені побачили зростання і падіння яскравості об'єкта, які ще ніколи не спостерігалися за такий короткий час. Оскільки матеріал надходить від сусідньої зірки відносно стабільно, ніщо не повинно впливати на його яскравість в такі короткі проміжки часу.
На думку астрономів, те, що вони спостерігали, може бути пов'язано з реконфігурацією магнітного поля білого карлика. У режимі «включено» він харчується оточуючою матерією і його яскравість висока. Потім він «вимикається» і яскравість різко падає. За словами вчених, коли це відбувається, магнітне поле обертається так швидко, що відцентровий бар'єр зупиняє постійне потрапляння речовини з акреційного диска на білий карлик.
У цьому випадку магнітне поле білого карлика, що обертається, регулює проходження речовини на акреційний диск, що призводить до невеликого збільшення яскравості, а через деякий час яскравість повертається до початкового рівня.
«Зміни яскравості, які спостерігаються при акреції білих карликів, зазвичай дещо повільні і відбуваються в часі від декількох днів до місяців. Побачити різке падіння яскравості TW Pictoris за 30 хвилин саме по собі незвично, оскільки цього ніколи не було у інших акреційних білих карликів, і абсолютно несподівано для нашого розуміння того, як ці системи повинні харчуватися через акреційний диск. Схоже, що він вмикається і вимикається», - заявив провідний автор дослідження Саймон Скаріджі.
Дослідники сподіваються, що відкриття дозволить їм дізнатися більше про акрецію - процес, при якому чорні діри, білі карлики або нейтронні зірки харчуються матеріалом зірок-компаньйонів. Оскільки білі карлики набагато більш поширені у Всесвіті, ніж нейтронні зірки, учені надалі спостерігатимуть за схожими феноменами, щоб краще зрозуміти процес акреції.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені виявили планету розміром з Юпітер, яка обертається навколо мертвої зірки. За словами дослідників, це наочна демонстрація того, що трапиться з нашою системою після того, як Сонце загине приблизно через п'ять мільярдів років.