UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили зоряну "колиску" навколо надгіганта

Поруч із зіркою виявлено 121 джерело рентгенівського випромінювання.

Вчені з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики в Кембриджі відкрили кільце зореутворення навколо зірки Саїф (Капи Оріона), яка розташовується в сузір'ї Оріона. Результати роботи вчених були опубліковані на сайті arxiv.org.

Вчені спостерігали за двома областями космічного простору, розташованими навколо зірки, за допомогою рентгенівського телескопа XMM-Newton. Саїф є надгігантом, маса якого становить 15 сонць, вона розташовується на відстані 650 світлових років від Землі.

Читайте також: Астрономи зробили фото прихованих хмарами пилу зірок-гігантів

Під час вивчення вчені з'ясували, що біля зірки розташовується 121 джерело випромінювання. Ці исчтоники схожі на зірки з планетними дисками, протозірки та інші молоді зоряні об'єкти. Ці джерела утворюють навколо Капи Оріона оболонку зореутворення, діаметр якої становить від 16 до 26 років.

Вчені встановили, що зірка породжує потужні зоряні вітри, які змітають міжзоряний газ і роблять його досить щільним для запуску процесів зореутворення.

Раніше вчені змогли помітити процес формування зірки-надгіганта. Міжнародна група астрономів під керівництвом Катарини Джонсон з Ліндського університету спостерігала величезний газопилової диск, який обертається навколо молодої зірки в сузір'ї Центавра. Діаметр об'єкта в дві тисячі разів перевищує відстань від Землі до Сонця, а маса центральної зірки перевищує сонячну в 25 разів. Знахідка може стати підтвердженням гіпотези про механізм виникнення надмасивних зірок шляхом поступового поглинання речовини аккреційних дисків, що бистро обертаються.