UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили в геномі африканців сліди ДНК неандертальців

Раніше корінні жителі Африки вважалися "чистими сапієнсами".

Вчені з Прінстонського університету заявили про те, що в геномі сучасних жителів Африки збереглося більше неандертальської ДНК, ніж вважалося. Відзначається, що предки сучасної людини схрещувалися з неандертальцями 50-80 тисяч років тому, але хвилі більш пізніх зворотних міграцій принесли неандертальські гени в Африку, повідомляє Naked science.

Вважається, що неандертальці вимерли близько 40 тисяч років тому. Разом з тим, вони встигли "зустрітися" з хвилею сапієнсів, через що ДНК сучасних людей за межами Африки на 1,5-2% неандертальська. Вважалося також, що корінні жителі Африки були "чистими сапієнсами", але у сучасних африканців приблизно 0,5% ДНК неандертальців.

Раніше для пошуку неандертальських фрагментів ДНК сучасних людей їх порівнювали один з одним, а також з ДНК сучасних представників африканських племен (наприклад, народів йоруба з Нігерії) - як "референсною". Вважається, що ті з неандертальцями зовсім не взаємодіяли і ніяких слідів ДНК не зберегли. Однак якщо це не так, то подібне зіставлення незмінно спотворювало результати будь-яких порівнянь.

У ході нового дослідження вчені застосували інший метод статистичного аналізу геномів IBDmix, який не вимагає "референсної" популяції. Дослідники вивчили ДНК 2500 жителів Африки, Європи і Далекого Сходу, а потім зіставили їх з раніше отриманими даними про геноми неандертальців, останки яких знайшли на території Європи і Сибіру.

Це й дозволило з'ясувати, що ДНК корінних африканців на 0,5% є неандертальською. Крім того, виявилося, що частина ДНК неандертальців, що збереглася у сучасних людей, була отримана нашими предками від більш давньої хвилі сапієнсів, які покинули Африку ще між 150 і 100 тисячами років тому. У ході наступних міграцій - вже назад в Африку, починаючи з 20 тисяч років тому - деякі такі фрагменти знову "повернулися" в геном наших предків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені встановили, що гени неандертальців викликають депресії, нікотинову залежність і захворювання шкіри у сучасних людей.