Астрономи виявили на периферії Чумацького Шляху яскравий спалах, який може свідчити про загибель зірки, що зблизилася з чорної дірою проміжної маси. Як повідомляє Naked science, рентгенівське джерело 3XMM J215022.4-055108 віддалене від Землі на відстань 800 мільйонів кілометрів.
Відзначається, що на сьогоднішній день астрономам відомо безліч надмасивних чорних дір, які розташовуються в центрах галактик. Але чорні діри проміжної маси вислизають від уваги астрономів. Тільки у 2017 році японські астрономи, які вивчили молекулярну хмару CO-0.40-0.22 неподалік від центру Чумацького Шляху, визнали її підходящим кандидатом у такі об'єкти, але точних свідчень немає до цих пір.
У ході нового дослідження вчені зосередили свою увагу на рентгенівському джерелі 3XMM J215022.4-055108. Ще у 2006 році його спостерігав зонд XMM-Newton, а в 2009-му - космічний телескоп Chandra. Спостереження були продовжені в 2014 і 2016 роках, коли джерело світило вже далеко не так яскраво.
Варто відзначити, що самі по собі чорні діри спостерігати неможливо, їх можна спостерігати за матерією, яка потрапляє в надра діри. Чорні діри проміжної маси, як вважається, зазвичай існують далеко від наповнених матерією центральних областей Галактики, що ускладнює їхнє виявлення.
Але в цей раз, мабуть, вчені зафіксували одну з них - саме у період, коли випадкова зірка зблизилася і зруйнувалася під дією її тяжіння: масу чорної діри вчені оцінюють приблизно в 10 тисяч мас Сонця. Протягом декількох років згублена зірка створювала яскравий спалах, який помітили телескопи.
Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили найяскравішу наднову зірку у Всесвіті. ASASSN-15lh у два рази яскравіша за зафіксований раніше максимум для наднових, в тисячі разів яскравіша за "нормальних" наднових і в 50 разів яскравіша за нашу галактику Чумацький Шлях.