Міжнародна група дослідників встановила, що багато рослин, що були одомашнені стародавніми цивілізаціями Південної Америки, домінують в Амазонії досі. Висновки вчених були опубліковані в журналі Science.
Мешканці доколумбової Південної Америки почали одомашнювати рослини на кордонах Амазонських лісів близько восьми тисяч років тому. Багато з видів, одомашнених тоді, продовжують культивуватися нащадками південно-американських індіанців і сьогодні.
У ході дослідження вчені склали список з 85 амазонських видів, що несуть ознаки одомашнення - такі, наприклад, як особливо великі і смачні плоди. Багато з цих видів можуть виживати також і в дикій природі, без догляду людини, що вказує на ранню стадію їх "одомашнення". Проаналізувавши поширення і чисельність цих 85 видів, вчені виявили, що 20 із них є гіпердомінантними, тобто складають близько 50% дерев у цій місцевості.
Потім автори порівняли поширеність цих видів в місцях, ненаселених в доколумбовий час, і в околицях 3348 археологічних пам'яток. Виявилося, що одомашнені види, такі як, наприклад, бразильський горіх (бертолетія), більш численні не тільки в місцях колишніх поселень, але й у навколишніх ділянках лісу. В деяких ділянках лісу переважання одомашнених дерев було особливо сильним. Наприклад, у кількох регіонах в Болівії одомашнені рослини складали до 61% загальної різноманітності.
Як підкреслюють автори дослідження, незважаючи на те, що велика частина спадщини доколумбової Південної Америки була втрачена з приходом європейців, вплив, який вони справили на рослинне розмаїття, до цих пір зберігається в Амазонії.
Раніше дослідники встановили, що ацтеки з'їдали іспанців, що приїхали завоювати їх . Історики проводили розкопки поселення ацтеків і дружніх їм племен, що знаходиться на схід від Мехіко. У ньому вчені виявили рештки 15 іспанців, а також їхніх союзників - 45 кубинців африканського й індійського походження, жінок, дітей і 350 інших осіб, включаючи майя, що погодилися на співпрацю з конкістадорами. Усього вчені нарахували близько 550 осіб.