UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили сліди потенційно населених озер на Марсі

"Лабіринт Ночі" може бути найбільш сприятливим місцем для пошуку життя на Марсі.

Американські вчені заявили про те, що так званий "лабіринт Ночі" на Марсі в минулому був однією з найбільш глибоких ущелин на планеті. Ущелина була заповнена вулканічними озерами, в яких, теоретично, могло зародитися життя. Про висновки вчених повідомляється в журналі Planetary and Space Science.

За словами Алекса Родрігеса, "комфортні температури, рідка вода і всі необхідні нутрієнти – те, що характеризує населені середовища на Землі – могли частіше зароджуватися на Марсі в тих куточках його поверхні, де вода існувала тривалий час. Такими ділянками можуть бути регіони, розташовані неподалік від вулканів".

На думку Родрігеса, такі умови існували в "лабіринті Ночі", який з'єднував вулканічне плато Фарсида зі знаменитими долинами Марінер, системою каньйонів біля екватора Червоної планети. Деякі вчені вважають ці долини слідами руху великих потоків води на поверхні Марса, які збігали зі схилів вулканічного плато в результаті підземних або атмосферних процесів на Червоній планеті близько трьох мільйонів років тому.

Читайте також: Марсохід Curiosity взяв проби піску з дюн на Марсі

Група планетологів під керівництвом Родрігеза засумнівалася в цьому, вивчивши всі сліди водної ерозії і присутності води на плато Фарсида, в самому лабіринті Ночі, а також у прилеглих до нього частинах долин Марінер за даними, зібраними камерами зондів MRO і Mars Global Surveyor.

Як показали знімки, "лабіринт Ночі" представляє собою багатометрові відкладення типово "водних" гірських порід, переважно солей, які формуються під впливом потоків ґрунтової теплої води. Проаналізувавши їхній склад, вчені визначили, що в певний момент грунт, з якого вони проходили, провалилася, утворивши цілий ряд теплих прісноводних озер, які підживлювалися водою, стікали зі схилів Фарсиди.

За розрахунками вчених, ці озера існували 50-100 мільйонів років, поки вулкани на плато продовжували виявляти ознаки активності. На думку дослідників, цього було достатньо для зародження життя.

У вересні 2015 року фахівці NASA провели прес-конференцію, під час якої розповіли про те, що знайшли свідчення існування рідкої води на поверхні Марса. Пізніше агентством було представлене анімаційне відео, яке моделює рух потоків води на Червоній планеті.