Вчені з Мюнхенського технологічного університету заявили про те, що мікрофлора кишечника і клітинний стрес можуть бути причиною розвитку колоректального раку навіть без розвитку запалення, повідомляє MedicalXpress.
"Ми хотіли простежити роль мікрофлори у розвитку запалення в кишечнику. Але ми з подивом виявили, що кишкові бактерії разом з клітинним стресом стають причиною появи пухлин (тільки в товстому кишечнику) навіть без участі запалення", - заявив один з дослідників Дірк Галер.
У ході дослідження вчені провели досліди на мишах без мікрофлори, у яких був активований фактор транскрипції ATF6. З'єднання регулює роботу генів, залучених у розвиток клітинного стресу. Вони включаються при накопиченні неструктурованих білків в порожнинах ендоплазматичної мережі, намагаючись відновити функції клітини через зупинку синтезу білків і активацію систем відновлення білкових сполук. Якщо реакція на білки (UPR-реакція) виявляється неефективною, то запускається процес програмованої клітинної загибелі.
Виявилося, що сама по собі UPR-реакція не призводить до виникнення злоякісних новоутворень, проте при трансплантації мікрофлори в кишечник тварин починають розвиватися ракові пухлини.
Крім того, вчені вивчили дані 541 пацієнта, у яких був діагностований колоректальний рак. У випадках, коли спостерігалося підвищення активності ATF6, у хворих збільшувався ризик рецидивів.
Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.