UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили мережу величезних тріщин під льодами Антарктики

Глибина тріщин становить 500-1200 метрів.

Вчені заявили про те, що під льодами Західної Антарктики ховається кілька десятків тріщин глибиною близько кілометра, які були виточені на дні моря в більш холодні періоди історії Землі. Висновки вчених були опубліковані в журналі Geophysical Research Letters.

Щорічно крижаний щит Антарктики втрачає 2,8 тисячі кубічних кілометрів льоду, а в останні десятиліття крижаний покрив скорочується все швидше. Довгий час дослідники припускали, що це відбувається через прискорене формування айсбергів, але у 2013 кліматологи встановили, що більше половини криги було растоплено теплими течіями, які омивають частину льодового щита Антарктики через своєрідні канали-"річки", біля підніжжя льодовиків.

Тепер же дослідники вивчили знімки, які були отримані NASA в рамках проекту IceBridg в ході спостереження за крижаним щитом Антарктики за допомогою геодезичних літаків з 2009 по 2016 рік.

У ході дослідження вчені спостерігали за тим, як багато айсбергів відколюється від берегів на західному узбережжі Антарктики і встановили, що частина льоду кудись безслідно зникає. Це змусило дослідників скласти карту підповерхневих "річок" Антарктики.

Читайте також: Величезний льодовик, що тане, в Антарктиді може підняти рівень світового океану на два метри – вчені

У результаті виявилося, що під льодовиками Антарктики ховається ціла мережа гігантських тріщин глибиною в 500-1200 метрів, що тягнуться по дну моря і йдуть глибоко під місцеві льодові масиви. Під деякими льодовиками, такими як льодовик Кросу і Дотсона біля берегів моря Амудсена, ховаються цілі "долини" і печери, заповнені відносно теплою водою Південного океану.

Як вважають автори статті, дані розколини, тунелі і "долини" були виточені в породах у шельфу Антарктиди в глибокому минулому, коли площа льодовиків Антарктики була набагато вище, і ті ділянки суші, які зараз знаходяться під водою, були ближче до поверхні через більш низький рівень моря.

Вода, яка проникає через ці тріщини в підніжжя льодовиків на суші, прискорює їхнє танення, що пояснює те, чому їхня площа скорочується швидше, ніж передбачають кліматичні моделі. На думку дослідників, подібні структури помітно підвищують можливість колапсу льодовиків Західної Антарктики та ймовірність підвищення рівня моря відразу на 1,2 метра до кінця століття.

Раніше українські вчені заявили про те, що антарктична озонова діра збільшує стіну, яка захищає Антарктику від повітря з теплих широт. Її зникнення може призвести до того, що потепління в Антарктиді буде йти ще більш швидкими темпами. Детальніше про дослідження українських вчених в Антарктиді читайте у статті Лідії Суржик та Володимира Драбчука "Українська Антарктида" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".