Вчені з Університету Клемсона вивчили періодичне випромінювання від 11 активних галактик. Дослідники прагнули перевірити гіпотезу про те, що в деяких центрах галактик, які демонструють незвичайні патерни гамма-випромінювання, можуть знаходитися відразу дві надмасивних чорних діри, повідомляє Naked science.
Деякі з надмасивних чорних дір утворюють активні ядра галактик – прискорюють частинки, викидаючи їх у космос у вигляді релятивістських струменів або джетів. Випромінювання таких струменів можна виявити по всьому спектру електромагнітного випромінювання, але більшість енергії вивільняється у формі гамма-променів.
Активні ядра галактик характеризуються різкими і непрогнозованими перепадами яскравості. Тепер астрономи за допомогою телескопа Фермі постаралися визначити закономірність у гамма-випромінюванні таких галактик.
За десятирічний період вивчення даних з гамма-телескопа команда проаналізувала більше двох тисяч активних ядер. З них лише у 11 були виявлені періодичні патерни інтенсивності випромінювання. Однак це досить багато: раніше вченим були відомі лише дві галактики з подібними ядрами.
Період коливань для таких ядер склав близько двох років. Така періодичність може бути пояснена тим, що в галактиці існує пара надмасивних чорних дір, які обертаються відносно одна одної.
"Наступним кроком буде підготовка дослідних кампаній на інших телескопах, щоб уважно простежити за цими галактиками і по можливості розібратися в причинах раніше отриманих спостережень", - резюмує співавтор роботи Марко Айелло.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше астрономи з Технологічного університету Суінберна виявили найдавнішу відому кільцеподібну галактику. Об'єкт знаходиться на відстані 10,8 мільярдів світлових років-і це перша кільцеподібна галактика, знайдена на такій великій відстані від Землі.