UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розробили спосіб вирощування кісток зі стовбурових клітин за допомогою звуку

Новий метод здатний відновити кістку за 10 хвилин лікування впродовж п'яти днів.

Науковці Мельбурнского королівського технологічного інституту, Австралія, розробили метод перетворення стовбурових клітин на кісткові за допомогою високочастотних звукових хвиль, повідомляє ScienceAlert з посиланням на нове дослідження.

Стовбурові клітини можуть перетворюватися в клітини будь-якого іншого типу, що допомагає деяким тваринам відрощувати втрачені кінцівки. Наразі вчені шукають способи, як застосувати цю здатність для відновлення пошкоджених травмою чи хворобою частин людського тіла.

Щоб використовувати стовбурові клітини в медицині, необхідно знати, як контролювати їхню поведінку та розвиток. Нове дослідження пропонує інноваційне рішення: під дією високочастотних звукових хвиль можливо перетворити стовбурові клітини на кісткові всього за 10 хвилин терапії впродовж п'яти днів.

Така технологія допомагає пришвидшити процес відновлення та не потребує додаткових стимулюючих препаратів. Вона має ряд переваг над теперішніми методами лікування й потенційно може бути використана для відновлення кісток, що були втрачені внаслідок раку та інших типів дегенеративних захворювань. 

Новий підхід лікування був розроблений у ході багаторічної роботи з модифікації використовуваних матеріалів та вивчення впливу звукових частот. У даному дослідженні використовувались хвилі частотою понад 10 МГц, що набагато вище, ніж в подібних експериментах, а культивування стовбурових клітин відбувалося за допомогою мікрочіпу.

Інші методи лікування в цій сфері також мають значний успіх, однак лишаються дороговартісними, складними в масштабуванні й до того ж болісними, адже клітини для відновлення кісток витягуються зі спинного мозку пацієнта.

Значна перевага звукової технології полягає в тому, що вона працює з кількома типами стовбурових клітин, зокрема вилученими із жирової тканини, що є менш болючим.

Також дослідники зазначають, що даний метод є дешевшим за інші та може бути застосований для одночасного лікування великих пошкоджених площ. 

Читайте також: Вчені хочуть використати клітини мозку людини для створення мікрочіпів

Раніше пацієнтка з США, яка страждала на лейкемію, стала першою жінкою і третім пацієнтом у світі, якому вдалося вилікуватися від ВІЛ за допомогою пересадки стовбурових клітин. Про успішне лікування медики розповіли на конференції з ретровірусів та опортуністичних інфекцій у Денвері.