UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили перше земноводне з отруйним укусом

Зазвичай земноводні виділяють отруту тільки шкірними залозами.

Бразильські вчені виявили перше земноводне, яке може вражати жертву отруйним укусом. За словами дослідників, безногі земноводні виявилися схожі не змій не тільки зовнішнім виглядом, повідомляє Naked science.

Відзначається, що серед земноводних багато отруйних і небезпечних. Але вважається, що вони «не озброєні»: у них немає активного апарату для введення токсинів в тіло жертви. Зазвичай земноводні виділяють отруту тільки за допомогою шкірних залоз. А ось серед безногих черв'яг, що нагадують змій, про отруйних відомо не було.

Тепер же бразильські вчені з'ясували, що один з видів черв'яг не тільки отруйний, але і вводить отруту як змії - через укус. Дослідники помітили на обох щелепах незвично великі залози, у яких є протоки, які тягнуться безпосередньо до зубів черв'яг.

Колись вважалося, що біля голови цих амфібій розташовуються лише слизові залози, а отруйні знаходяться ближче до хвоста. Однак бразильські біологи виявили, що пара великих залоз, пов'язаних з щелепами, формується з тих же тканин, що і отруйні залози змій. Крім того, попередній аналіз складу їхнього секрету показав високий вміст фосфоліпаз А2, ферментів, які часто зустрічаються в токсинах тварин.

Варто відзначити, що отруйну природу цих залоз все ще належить підтвердити. Вченим не вдалося виявити на зубах черв'яг будь-яких порожнин або борозенок, подібних до тих, які допомагають доставляти токсин зміям. Швидше за все, їхні отруйні залози виділяють рідину, яка просто омиває зуби безпосередньо перед укусом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше шведським палеонтологам вперше вдалося виявити в Антарктиді останки жаби, яка мешкала тут 40 мільйонів років тому. Сучасні схожі земноводні мешкають в Андах на території Чилі, що свідчить про те, що в минулому клімат Антарктиди був значно теплішим.