UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені виявили «кар'єрні можливості» у мурах

Комахи можуть з робочого стати королевою, продовживши при цьому життя.

Вчені з Університету Пенсільванії помітили незвичайну особливість індійських стрибаючих мурах. Виявилося, що ці комахи з робочих можуть стати королевами, продовживши тим самим своє життя і змінивши індивідуальність, повідомляє «Популярная механика».

Більшість мурах живуть в колоніях, в яких за кожною особиною закріплені чітко визначені функції і ролі. Наприклад, робочі будують мурашник і підтримують його в чистоті. У кожному мурашнику є королева, яка відкладає яйця, з яких потім з'являються нові мурахи. Коли з яйця з'являється нова королева, вона разом з групою робочих залишає мурашник, щоб створити новий.

Але виявилося, що у індійських стрибаючих мурах все влаштовано інакше. У разі, якщо королева помирає, робочі не чекають на народження нової. Замість цього один з робочих стає королевою і починає відкладати яйця. Виявилося також, що життя такої робочої мурахи подовжується з семи місяців до трьох років.

Вчені дослідили мозок гамергатів (робочих, які стали королевами). Виявилося, що після перетворення в мозку мурах відбувається зростання нейроепітеальних клітин, що крім іншого позначається на їхній індивідуальності - вони починають поводити себе як справжня королева.

Дослідники вважають, що ці клітинні зміни в мозку стають причиною збільшення тривалості життя. Щоб перевірити це припущення, вчені пошкодили мозок кількох мурах. Виявилося, що після пошкодження мозок гамергатів сильніше активує ген Mmp1, ніж мозок звичайних робочих. Автори дослідження кажуть, що це демонструє їхню здатність відновлювати пошкодження і таким чином веде до більш тривалого життя.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Комахи запилювали рослини ще 99 мільйонів років тому – вчені

Раніше вчені заявили про те, що сахарський срібний мураха може долати відстань майже в метр за секунду, тобто, в 100 разів більше довжини свого тіла.