Археологи з США, Ізраїлю та Франції вважають, що люди могли використовувати плетену нитку для створення прикрас ще 120 тисяч років тому. На це вказують мушлі, знайдені в печері Кафзех в Ізраїлі, повідомляє Naked science.
Відзначається, що безліч раковин молюсків було знайдено в печері Місклія в шарі, який датується періодом 160-240 тисяч років тому. Знаходять їх і в печері Кафзех. Але ці мушлі на 40 тисяч років молодші і в них збереглися отвори, за допомогою яких їх, імовірно, нанизували на нитку. Сліди охри на мушлях вказують на те, що їх використовували в якості прикрас.
Вчені вважають, що ці мушлі можуть вказувати на момент винаходу стародавніми людьми плетеної нитки, без якої неможливо ні шиття одягу, ані плетіння рибальських сіток. Сама нитка не збереглася, тому дослідники провели експеримент з реконструкцією.
Зібравши такі ж черепашки двостулкових молюсків Glycymeris, вони стирали їх поверхню піском, деревиною, глиною, шкірою, рослинними волокнами і тому подібним, після чого досліджували пошкодження під електронним мікроскопом. Вчені навіть нанизували мушлі на нитку з дикого льону і носили їх, вивчивши потім подряпини, що залишилися. Саме такі сліди виявилися ідентичні тим, що збереглися на древніх раковинах.
Вчені вважають, що винахід нитки стався в проміжку між 160 і 120 тисячами років тому. Плетіння дозволяє отримувати більш довгі мотузки, ніж відріз шкіри тварини. Але ким були древні люди, які винайшли нитку, залишається загадкою для дослідників.
У той період сапієнси постійно контактували з неандертальцями. Більш того, в Кафзех і Місклії вони змінювали один одного протягом десятків тисяч років, та й найдавніший плетений шнур (віком 40-50 тисяч років) знайдений на стоянці неандертальців у Франції. Можливо, заслуга епохального винаходу належить саме їм.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені знайшли в печері Пахіянгала на Шрі-Ланці намистини, наконечники стріл і інструменти для шиття, вік яких оцінюється в 48 тисяч років. Ймовірно, це найдавніші свідчення полювання з луком за межами Африки і на території Євразії.