UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені створили «желе», здатне витримати наїзд автомобіля

Желе на 80% складається з води.

Вчені створили новий м'який, але водночас міцний матеріал, що нагадує желе. Він може повернути собі початкову форму після того, як на нього наїде автомобіль або наступить слон, повідомляє Science alert.

Матеріал на 80% складається із води. Але ті його частини, які не є водою, можуть при стисканні поводитися як надміцне скло. За словами дослідників, такий м'який матеріал продемонстрував такий рівень міцності вперше.

Розробники також упевнені, що їхній матеріал можна використовувати в різноманітних областях, від створення м'яких роботів до покращення гнучкості замінників хрящів, які використовуються в хірургії.

Читайте також: Біліший за білий: британський художник створив «найяскравішу білу фарбу у світі», здатну відбивати 99,98% світла

Еластичні гідрогелі мають безліч характеристик, які роблять їх цікавими для вивчення вченими. Але найчастіше вони деформуються під час стиснення. Створене желе відрізняється від таких матеріалів завдяки молекулярній структурі та тому, як воно використовує поперечні зв'язки – дві молекули, пов'язані одна з одною хімічними зв'язками.

Головний ключ до створення "супержеле" лежить у використанні бочкоподібних молекул - кукурбітурил, кожна з яких утримує дві гостьові молекули всередині своєї порожнини, як "молекулярні наручники".

Вибравши гостьові молекули, які вважають за краще залишатися всередині цих наручників довше, ніж звичайно, дослідники змогли зберегти полімерну мережу щільно пов'язаною і дозволити їй витримувати сильний стиск.

Дослідники вважають, що це желе можна буде використовувати як датчик тиску при визначенні таких дій як ходьба, стояння та стрибки. Але перш ніж розробка буде готова до використання, потрібні подальші дослідження та тести.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Університету Макгілла створили міцніше скло, на яке їх надихнув внутрішній шар раковин молюсків. На відміну від звичайного скла, новий матеріал має пружність пластику і не розбивається при ударі.