UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені створили «наномашини», що здатні вбивати рак

Такі «машини» проникають у клітину та руйнують її зсередини.

Група вчених на чолі з Йонгдо Чжон з Центру передового біомолекулярного розпізнавання Корейського інституту науки та технологій (KIST) розробила «наномашини», які проникають через клітинну мембрану та вбивають клітину шляхом поступальних рухів. За словами дослідників, такі машини можна використовувати у певних клітинних середовищах, наприклад ракових, повідомляє Scitech daily.

Читайте також: Вчені надрукували пухлину мозку на 3D-принтері

У ході дослідження вчені зосередили свою увагу ієрархічній структурі білків, у якій вісь великої структури та одиниці ієрархічно розділені. Тому навколо осі можуть переміщатися окремі деталі. Більшість сучасних наномашин створені таким чином, що рухливі компоненти та вісь великої структури знаходяться на одному рівні. Тобто компоненти рухаються одночасно, через що складніше контролювати окремі деталі.

Вчені виготовили ієрархічну наномашину шляхом синтезу та з'єднання наночастинок золота з молекулами, які можуть згортатися та розгортатися залежно від навколишнього середовища. При досягненні клітинної мембрани наномашина починала складатися та розгортатися, проникала крізь неї, руйнувала органели клітини та викликала її апоптоз (смерть).

За словами дослідників, цей новий метод дозволяє безпосередньо вбивати ракові клітини за допомогою механічних рухів, не вдаючись до протиракових препаратів.

Надалі вчені прикріпили в нанонмашині спеціальну молекулу-засувку, що дозволило їм контролювати рухи для того, щоб за їх допомогою вбивати тільки ракові клітини. Ця клямка вивільняє наномашину тільки в середовищі з низьким рН, а в середовищі нормальних клітин, де рН досить високий, наномашина не рухається.

Раніше шведські вчені виявили ще одну функцію тромбоцитів, яка проявляється у розвитку онкологічних процесів. Виявилося, що ці елементи можуть перешкоджати поширенню пухлин в організмі.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!