UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені створили матеріал, здатний склеїти "розбите" серце

Матеріал дозволяє склеїти будь-які тканини організму людини.

Вчені з Гарварду розробили матеріал, який липне до мокрих поверхонь і здатний склеїти практично будь-які тканини в організмі людини, включаючи серцевий м'яз. Про свою знахідку дослідники повідомили в журналі Science.

У ході дослідження вчені вивчили сухопутного слизняка Arion subfuscus, що живе в лісах і на полях Західної і Центральної Європи. Цей слизняк, як розповідають хіміки, виробляє особливу клейку субстанцію, яка не розчиняється у воді і добре прилипає до поверхні навіть наймокрішого листя, грибів і грунту. Подібний суперклей допомагає слизняку виживати, оскільки хижаки просто не можуть відліпити від поверхні, до якої він причепився.

Цей клей складається з безлічі довгих білкових ланцюжків, заряджених негативно, а також безлічі коротких молекул білків, заряджених позитивно і зв'язують між собою довгі ланки.

Потім дослідники створили штучний аналог цього біоклею, використовуючи алгінати, довгі цукристі волокна, витягнуті з водоростей, гідрогель на їхній основі і набір з позитивно заряджених молекул та іонів, що скріплюють нитки.

За словами дослідників, ластырь або латка з цього матеріалу приклеюється до поверхні шкіри та інших тканин тіла трьома різними шляхами, формуючи як міцні ковалентні зв'язки, так і відносно слабкі іонні і водневі зв'язки. Сила цих зв'язків, за словами вчених, була вище аналогічного параметра для зв'язок і хрящів.

Роботу матеріалу вчені перевірили у найрізноманітніших умовах, склеюючи розірвані м'язи щурів, шкіру свиней, а також заклеївши дірку у ще живому серці порося, через яке вчені прокачували кров протягом кількох десятків хвилин. Подальші досліди показали, що подібні латочки не викликають некрозу та інших негативних наслідків при їхній імплантації всередину тіла протягом кількох тижнів.

Раніше повідомлялося про те, що українські вчені винайшли протираковий засіб на основі чорних антарктичних дріжджів Nadsoniela nigra. Дослідження українських вчених-мікробіологів можуть допомогти в боротьбі з раком.