UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені створили керований підводний човен розміром в одну молекулу

"Субмарина" рухається швидше, ніж найбільш швидкісний підводний човен.

Вчені з Університету Райса в США заявили про те, що створили "унімолекулярну підводну машину", яка складається з однієї молекули і 224 атомів. Виробництво таких молекул-субмарин включає 20-ступінчастий процес синтезу. Незважаючи на уявну простоту, наномашиною можна управляти.

При впливі ультрафіолетового випромінювання молекула обертається як джгутик бактерії і за один оборот долає відстань у 18 нанометрів. Це відбувається за рахунок швидкого "перемикання" між подвійним і одинарним зв'язком в одній з частин молекули. При цьому змінюється і її геометрія, змушуючи "субмарину" обертатися, буквально "вгвинчуючись" у воду.

Читайте також: Аспірин може використовуватися для лікування раку – вчені

На перший погляд, може здатися, що відстань у 18 нанометрів не така і велика, але, з урахуванням розмірів "субмарини", вона рухається швидше, за найбільш швидкісний підводний човен. Ультрафіолет змушує її здійснювати більше 1 мільйона оборотів в секунду, за цей час молекула встигає переміститися на 2,5 см.

Раніше повідомлялося про те, що вчені виявили в клітинах "годинник смерті", що прогнозує рак. Мова йде про зміну окремих генів, яка відбувається з різною швидкістю. У разі накопичення деяких мутацій вона постійна, що призводить до пошкодження ДНК і в кінцевому підсумку - до раку.