Вчені з Університету штату Мічиган провели експеримент, який спростував зв'язок кофеїну з підвищенням продуктивності. За їхніми словами, кофеїн допомагає вирішувати найлегше завдання, але не впливає на виконання більш складних, повідомляє Naked science.
Нестача сну порушує широкий спектр когнітивних процесів, але точний механізм, який лежить в основі цього дефіциту, неясний. Одне з припущень свідчить, що нестача сну знижує пильність, що викликає порушення в вирішенні когнітивних завдань, що вимагають уваги.
У ході дослідження вчені попросили 275 учасників ввечері пройти простий тест на концентрацію уваги, а також вирішити більш складну задачу «на переміщення». Після цього учасників розділили на дві групи. Перша з них повинна була не спати в лабораторії, а друга - спати вдома. Вранці всі учасники прийняли по капсулі, яка містила або 200 міліграмів кофеїну, або плацебо, а потім повторно пройшли тести.
«Ми виявили, що позбавлення сну погіршує продуктивність при виконанні обох типів завдань, а кофеїн допомагає успішно вирішувати легше завдання. Однак для більшості учасників це мало вплинуло на продуктивність при виконанні завдання з розміщення», - розповіли вчені. Таким чином, хоча кофеїн дозволяв підвищити пильність, на проходження складнішого тесту він суттєво не вплинув.
«Кофеїн допомагає нам не спати і приділяти увагу завданням, але він мало що робить для запобігання помилок, які можуть призвести до таких інцидентів, як автомобільні аварії. Він також підвищує енергію, знижує сонливість і може навіть поліпшити настрій, але абсолютно не замінює повноцінний нічний сон. Хоча людям здається, що вони в силах боротися з нестачею сну за допомогою кофеїну, їхня ефективність в задачах більш високого рівня, ймовірно, все ще буде недостатньою. Це одна з причин, чому недосип може бути настільки небезпечним», - додали дослідники.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше вчені з Базельського університету заявили про те, що регулярне споживання кофеїну позначається на обсягах сірої речовини мозку - головного компонента центральної нервової системи людини. Незважаючи на те, що такий ефект тимчасовий, дослідники закликають скоротити споживання кави та інших напоїв, що містять кофеїн, оскільки необхідні додаткові дослідження.