UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені спростували одне з уявлень про еволюцію

Ген, пов'язаний з мовою, не дав древнім людям ніяких переваг.

Вчені заявили про те, що ген FOXP2, який іноді також називають "геном мови", не давав істотних еволюційних переваг Homo sapiens. Раніше ж дослідники припускали, що цей ген забезпечив сучасним людям перевагу перед неандертальцями, повідомляє Science News.

У 2002 році вчені встановили, що ген FOXP2 швидко поширився у людей, і тільки людей, близько 200 тисяч років тому. У людей цей ген відрізняється двома амінокислотами. Мутації в FOXP2 гені пов'язані з проблемами з мовленням і навчанням мовам.

У ході нового дослідження вчені провели статистичний аналіз різних генетичних варіантів FOXP2, використовуючи дані двох досліджень, Human Genome Diversity Panel (HGDP) і 1000 Genomes Project phase 1. При розгляді всіх людей незалежно від їхнього походження один з варіантів дійсно стає більш поширеним, ніж інші. Однак, якщо аналізувати африканців окремо від європейців і азіатів, то відмінностей не спостерігається.

Це пояснюється тим, що при міграції людей з Африки, деякі варіанти генів набули поширення за межами континенту, на якому люди з'явилися спочатку. По мірі росту популяцій на інших континентах окремі алелі FOXP2 отримали широке поширення. Подібна картина спостерігається і з деякими іншими частинами людського геному. Якщо б на "ген мови" впливав природний відбір, то він був би єдиною частиною ДНК з таким розподілом серед різних груп населення.

Раніше вчені встановили, що гени неандертальців викликають депресії, нікотинову залежність і захворювання шкіри у сучасних людей.