UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені розшифрували найдавніший геном сучасної людини

Останки належать жінці, яка жила приблизно 45 тисяч років тому.

Міжнародна група вчених розшифрувала геном людини, останки якої були знайдені в чеській печері Злата кун. Останки належали жінці, яка жила в цьому регіоні близько 45 тисяч років тому, і, ймовірно, була одним з найранніших збережених євразійців, повідомляє N+1.

До теперішнього часу було розшифровано всього три генома людей, які жили близько 40 тисяч років тому на території Європи і Азії. Вони належали людям, чиї останки виявлені на околиці сибірського села Усть-Ішима, в печері Тяньюань в околицях Пекіна, а також в печері Пештера-ку-Оасе в Румунії (розшифрований частково).

У ході розселення по Євразії люди несли в своєму геномі приблизно 2-3% генів неандертальського походження. Ймовірно, гени неандертальців були отримані під час змішування двох видів людей на Близькому Сході 50-60 тисяч років тому. Вчені вважають, що в Європі люди сучасного типу і неандертальці не стикалися, розминувшись приблизно на три-п'ять тисяч років.

У ході дослідження вчені проаналізували геном, який отримали з матеріалів жіночого черепа, знайденого ще в 1950 році в Чехії. Виділений геном містив приблизно 3% неандертальської домішки, що аналогічно показниками інших мисливців-збирачів епохи палеоліту. Але неандертальські сегменті в зразку були довші, ніж у відомому прикладі з Усть-Ішима. Ймовірно, що жінка з Чехії була одним з найбільш ранніх жителів Євразії, які належали до сучасного типу.

Автори повідомили, що спочатку вік останків оцінювалася в не менше, ніж 30 тисяч років, але низка наступних досліджень привнесла великий розкид даних про датування, що пояснюється значною забрудненістю зразка. Найбільш древня отримана дата - 34 тисячі років тому, але автори наполягають, що вік черепа ще древніший - не менше 45 тисяч років тому.

Вчені також помітили, що зразки зі Злата куна показують більшу спорідненість з азіатами, ніж з європейцями. Це було характерно і для інших мисливців-збирачів палеоліту і мезоліту.

Сегментування неандертальської частини генома дозволило отримати більш повне уявлення про час появи даної домішки. Дослідники відібрали 100 найдовших неандертальських сегментів геному жінки з чеської печери і порівняли з іншими зразками, отриманими за тими ж методами з останків, знайдених в інших місцях. Це показало, що в середньому сегменти довші у особини зі Злата куна. Автори виходили з позиції, що рекомбінація розбивала неандертальський родовід в геномі на більш короткі сегменти в кожному поколінні. Проведений аналіз показав, що останнє отримання генів від неандертальців предком особини зі Злата куна відбулося приблизно за 70-80 поколінь до того, як він жив, а у зразка з Усть-Ішима - за 94-99.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Читайте також: Неандертальці зникли з Європи на тисячі років раніше, ніж вважалося

Раніше вчені з Німеччини та Італії прийшли до висновку про те, що зміни клімату підштовхнули неандертальців до того, щоб почати виготовляти більш складні знаряддя праці. На думку дослідників, на це вказують знахідки, зроблені в одній з печер Нижньої Баварії.